IMF'ten hükümete hem övgü hem eleştiri

IMF'ten hükümete hem övgü hem eleştiri

IMF cari açıkta bozulma belirtilerinin güçlendiğine dikkat çekerek para ve maliye politikalarının sıkılaştırılmasını istedi, hükümeti kayıtdışı ekonomiyi daraltma ve enerjide dışa bağımlılığı azaltma konusunda övdü

A+A-

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'ye ilişkin 2013 büyümesini yüzde 3,8 olarak öngörürken, cari açığa vurgu yaptı.

IMF, Türkiye'yle ilgili yıllık 4. madde raporunda Türk ekonomisinin genel durumu ve ekonomideki kırılganlıklarla ilgili bir dizi değerlendirme ve öngörüye yer verdi.

Raporda, Türk ekonomisinin 2012 yılında bazı dengesizliklerin düzeltilmesinde kısmi başarı gösterdikten sonra 2013 yılında özel harcamalar ve kamu yatırımlarındaki artışın etkisiyle büyüme hızını 2,9'dan yüzde 3,8'e çıkaracağı belirtildi.

Ancak seçilen büyüme modeli nedeniyle cari açığın da yeniden genişleme eğiliminde olduğu ifade edilen raporda, bütçe dengelerinin öngörülenden daha yüksek harcama düzeyine karşın, alınan bir defalık gelirlerle tutturulduğu, bu gelirler sayesinde hükümetin yatırım harcamalarını artırabildiği kaydedildi.

Bankacılık sektörüne de değinilen raporda, bankaların sermaye yeterliliğinin minimum oranların çok üzerinde olduğu belirtilerek, geri dönmeyen kredilerde geçen yıla göre küçük bir artış görülmesine karşın sorunun kontrol altında olduğu ifade edildi.

Raporda, Türk ekonomisinin seçtiği iç talep ağırlıklı büyüme modelinin cari açığı artıran ve enflasyon yaratan yönüne dikkat çekilerek, makroekonomik politikalarda sıkılaştırma, yapısal reformların hayata geçirilmesi ve dış dengenin düzeltilmesi önerileri de yer aldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.