IMF'ten Rus işgaliyle ilgili yeni uyarı

IMF'ten Rus işgaliyle ilgili yeni uyarı

IMF Sözcüsü Gerry Rice, savaşın küresel ekonomiye darbe vurabileceğini ve enflasyonda artış yaratabileceği uyarısında bulundu. Sözcü, Çin'in savaştan sınırlı etki göreceğine işaret etti.

A+A-

Uluslararası Para Fonu IMF, Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomiye “büyük darbe” vurabileceğini, büyümenin düşmesine yol açarken enflasyonda artışa sebep olabileceğini belirtti.

IMF sözcüsü Gerry Rice küresel büyümenin lokomotifi Çin’in savaştan sınırlı etkilenebileceğini, ancak yüksek petrol fiyatlarının ülkedeki talebi ve yatırımları aşağı çekebileceğini belirtti.

Rice “Çin, eğer bir ticari partneri ciddi bir yavaşlama yaşarsa, arz zincirinde bozulma ortaya çıkarsa ya da küresel finansal piyasalarda sarsıntı olursa olumsuz etkilenecektir” dedi. Öte yandan fon, bağış fonlarının tek bir havuzda toplanması için IMF yönetiminde Ukrayna hesabı oluşturmayı planladığını açıkladı.

Biden-Şi görüşmesi bekleniyor

Çin’in Rusya’nın Ukrayna işgaline düşük perdeden tepki göstermesi sonucu Biden yönetimi içinde Çin’e yaklaşımın sertleşmesini isteyenler ortaya çıktı.

Bazı Amerikalı üst düzey yetkililer Çin’in Rusya’ya uygulanan yaptırımları yumuşatma yollarını aradığını düşünüyor.

Bir kısım yetkililer Çin’in Rusya’ya silahlı insansız hava aracı gibi silahlar tedarik etmeyi değerlendirdiğini söylüyor. Pekin yönetimi örtülü bir şekilde Rusya işgalini desteklediği suçlamalarını ise reddediyor.

Görüşme öncesi ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Çin için “Rusya’ya askeri yardım dahil olmak üzere doğrudan yardımı değerlendirdiklerinden endişe ediyoruz” dedi. Öte yandan Pentagon’a göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cephede Ukrayna direnişinin sürmesi durumunda nükleer silah kullanma tehdidi seçeneğini değerlendirebilir.

Etiketler : , ,
İlgili Haberler