İngiltere plastik poşetlerden alınan ücreti iki katına çıkaracak

İngiltere plastik poşetlerden alınan ücreti iki katına çıkaracak

İngiltere alışveriş poşetlerinden alınan ücreti tüm perakendecilerde iki katına çıkaracak.

A+A-

İngiltere, tek kullanımlık plastik poşetlerden alınan ücreti 2020 yılından itibaren iki katına çıkarmayı düşünüyor. Plastik atık azaltma uygulamasının marketlerin yanı sıra tüm mağaza ve dükkanlarda da uygulanması öngörülüyor.

İngiltere'de perakende satış yapan büyük mağazalar 2015 yılından beri plastik torba başına 5 peni (33 kuruşu) ücret alıyor. Hükümet, bu uygulamayla kullanılan poşet sayısının 15 milyar azaldığını açıkladı.

Buna rağmen bu dönemde ülkenin en büyük yedi süpermarketinde 1 milyar, daha küçük dükkanlarda ise 2.6 milyar adet plastik poşet kullanıldı.

Ağustos ayında yapılan bir hükümet açıklamasıyla, poşet ücretinin bütün perakendecilere uygulanması ve poşet ücretinin en az 10 peniye (66 kuruş) yükseltilmesinin düşünüldüğü duyurulmuştu.

Hükümet dün bu konuda bir danışma süreci başlattığını açıkladı.

Çevre bakanlığı yetkilisi Therese Coffey BBC radyosuna yaptığı açıklamada, "Ücretleri artırmadan önce kullanımda yüzde 90 oranında bir azalma görmek istiyoruz" dedi.

Deniz Koruma Derneği de, poşetlerin ücretli olmasından bu yana, kumsallarda bulunan plastik torba miktarında ciddi bir azalma olduğunu duyurdu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.