İnşaat sektöründe kötü sinyal

İnşaat sektöründe kötü sinyal

TÜİK, Eylül ayı Güven Endeksleri'ni açıkladı. 100'ün altındaki değerlerin geleceğe dönük karamsarlığa işaret ettiği endekslerde inşaat sektörü endeksi 79.2'ye geriledi.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2013 Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven azaldı. Ağustos ayında 107.2 olan hizmet sektörü güven endeksi, eylül ayında 104 değerine; 109.5 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 109.4 değerine ve 83.4 olan inşaat sektörü güven endeksi 79.2 değerine düştü.


Sektörel Güven Endeksleri 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.


Bir önceki ayda; 107.2 olan hizmet sektörü güven endeksi 104 değerine geriledi. Hizmet sektörü güven endeksi Eylül’de yüzde 3 azaldı. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemdeki iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 0.5’lik ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmesindeki yüzde 9.2’lik kötüleşmeden kaynaklandı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.2 oranında arttı.


Ağustos ayında 83.4 olan inşaat sektörü güven endeksi Eylül’de 79.2 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksi Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 5.1 azaldı. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksindeki yüzde 10.4’lük düşüşten kaynaklandı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.8 arttı.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.