İnşaat sektörünü kamu besliyor

İnşaat sektörünü kamu besliyor

İMSAD yarıyıl değerlendirme raporunda yüzde 6.6'lık büyümenin kamu yatırımlarından kaynaklandığını, özel sektör yatırımlarının ise daraldığını açıkladı.

A+A-

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), inşaat sektöründe, yılın ilk yarısındaki yüzde 6.6'lık büyümenin kamu yatırımlarından kaynaklandığını; yıl sonuna kadar aynı eğilimin sürmesinin beklendiğini açıkladı.
İMSAD tarafından hazırlanan "İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörünün 2013 Yarıyıl Değerlendirme Raporu"na göre, bu yılın ilk yarısında yüzde 6.6 büyüyen inşaat ve inşaat malzemeleri sektörünü büyük ölçüde iç pazar desteklerken; pazarda kamu belirleyici oldu.

Rapora göre, çimento ve hazır beton olmak üzere, kamu alt yapı yatırımlarına daha duyarlı olan sektörler yüzde 10 ve üzerinde büyürken; diğer birçok alt sektördeki büyüme yüzde 5 ile 10 arasında gerçekleşti.

Bu yılın ilk altı yedi aylık döneminde, inşaat malzemeleri ihracatı yüzde 1.5 artışla 11.4 milyar dolar oldu. Ortadoğu ve AB pazarında yaşanan siyasi sıkıntılar, ihracat performansını olumsuz etkileyen gelişmeler arasında yer aldı.
Bu yılın ilk yarısında alınan konut ve konut dışı yapı ruhsatlarında ise yüzde 3.7 ve yüzde 4.1 oranındaki artışlar, özel kesimdeki inşaat işlerinin yavaşlamasına ilişkin bir diğer gösterge oldu.

Konut satışlarında yüzde 79 artış stokları eritti
Yılın ilk yarısında konut satışlarında görülen yüzde 78.7 artış ise mevcut konut stoklarının eritilmesi açısından önemli bir gelişme olarak dikkat çekti.
Konut satışlarını, özellikle düşük faizli konut kredisi kullanımını destekledi. Konut kredisi faizlerindeki artış eğiliminin ise gerek konut kredisi kullanımında gerekse konut satışlarında belirleyici olacağı öngörülüyor.

Özel sektör yatırımlarındaki daralmaya dikkat çeken İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, “2013'ün ilk çeyrek döneminde yüzde 13.9, ikinci çeyrekte yüzde 3.4 oranında olmak üzere üst üste altı çeyrektir özel sektör inşaat harcamaları daralmaktadır. Özel sektör yatırımları büyürse, inşaat sektörünün daha sağlıklı gelişeceğine inanıyoruz." dedi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.