İnsanı Yardım Vakfı'na polis baskını

İnsanı Yardım Vakfı'na polis baskını

İnsani Yardım Vakfı (IHH) Kilis şubesinde bu sabah polis tarafından arandı

A+A-

 İnsani Yardım Vakfı (IHH) Avukatı Uğur Yıldırım, bu sabah erken saatlerde vakfın Kilis şubesine hukuka aykırı olarak polis baskını yapıldığını ve yapılan işlem ve polislerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

İHH tarafından konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Yıldırım, baskının sabah saat 0600 sıralarında başladığını ve kendilerine bilginin saat 0700'de ulaştığını belirtti.

Yıldırım, "Dernekler hakkında hakim kararı olmadan arama yapılması mümkün değil burada kişi üzeriden alınan bir arama kararı üzerinden yapılmıştır" dedi ve aramanın tam kapsamlı olduğunu ve tüm bilgisayarların toplanarak götürüldüğünü ifade etti. Alınan delillerin yok hükmünde olduğunu vurgulayan Yıldırım, aramanın hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Yıldırım, "Bununla ilgili Kilis savcılığına arama yapan polisler ve işlemler ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Adalet bakanlığı tarafında da bu polisler hakkında soruşturma açılmıştır" dedi. İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay da basın toplantısında, "İHH'nın yaptığı yardımlar bebeklere, çocuklara, soğuktan donanlara gitmektedir. Operasyonla yapılan Suriye halkına, oraya yardım gönderen kuruluşlara, bu yardımı kesmek için yapılan algı operasyonlarından biridir" diye konuştu.

İHH internet sitesinde (www.ihh.org.tr) yer alan bilgilere göre, vakıf 1992 yılından bu yana savaş, afet gibi nedenlerle sıkıntıya düşmüş insanlara yardım amacıyla faaliyet yürütüyor. Abluka altındaki Gazze'ye yardım götürmek amacıyla İHH tarafından yola çıkarılan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010'da İsrail komandolarının yaptığı baskın sonucu dokuz Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.