İnternetin hızı ikiye katlanıyor

İnternetin hızı ikiye katlanıyor

Türk Telekom, internet trafiğinin yüzde 30’una sahip ABD’li Akamai ile anlaşma imzaladı. Anlaşma sayesinde internetteki erişim hızı iki katına çıkacak.

A+A-

Türk Telekom, dünyanın 92 ülkesinde bulunan 141 bin sunucusuyla internet trafiğinin yüzde 15-30’unu sahip olan Akamai ile imza attı. Böylece özellikle merkezi Amerika’da bulunan sosyal paylaşım siteleri eskisine oranla iki kat daha hızlı olacak. Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, bir yıldır üzerinde çalıştıkları Akamai anlaşması için, “Bu anlaşma Türkiye internet erişimi için bir dönüm noktası. Türkiye’nin dijital dönüşümü için önemli bir adım attık. 2014’ün ilk çeyreğinden itibaren internet hızında kullanıcılarında hissedeceği artış yaşayacağız” dedi. İki şirket arasında yapılan anlaşma Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz ve Akamai CEO’su Tom Leighton’ın katılımıyla Londra’da düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu. Özellikle yüksek veri trafiğine sahip sosyal medya ve video sitelerine erişimde büyük hız ve performans artışı sağlayacak olan iş ortaklığı, bağlantı ve dosya indirme sürülerini de olumlu yönde etkileyecek. Toplantıda yaptığı konuşmada 2005’den 2013 yılına kadar bireysel data kullanımının 14 kat arttığını anlatan Tahsin Yılmaz, kullanıcıların daha fazla hız ve güvenlik istediğini söyledi. Yılmaz yeni sistemle gelir fırsatı da yaratılacağını söyledi. Akamai ile yapılan anlaşmanın ardından hızla birlikte güvenlik alanında da yenilik sağlanacağını belirterek, “Sanki Facebook Türkiye’deymiş gibi olacak. Yeni sistemle özellikle hacker saldırılarına karşı da daha güvenli olacak” dedi.
Akamai CEO’su Tom Leighton, anlaşma ile hızın nasıl artacağını şöyle anlattı: “Biz dünyanın dört bir tarafında olan sunucular ve özel bir yazılımla hizmet veriyoruz. web sitelerini ziyaret eden kullanıcının bulunduğu lokasyona en yakın sunucularla daha hızlı çalışıyoruz. Bu sayede özellikle global içerik siteleri için bekleme süresini en aza indiriyor, altyapı kapasitesi ve bant genişliğinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyoruz.” Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, anlaşmanın ardından yurt dışına çıkan hızda artış olduğu gibi Türkiye’ye yurt dışından gelen trafiğinde hızlanacağını anlattı. Bunun özellikle medya için önemli olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bu aynı zamanda bizim kendi YouTube’umuzu kurmak içinde bir fırsat. Dizilerimiz dünyada büyük ilgi görüyor. Tüm bunlar için internet üzerinden bir fırsat yaratılabilir. Aynı zamanda online eğitimin de önünü açacak bir proje” diye konuştu.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.