İş Bankası C için hedef fiyat 6.12 TL

İş Bankası C için hedef fiyat 6.12 TL

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan İş Bankası analizine göre tahmini 1 PD/DD ile yüzde 17 ve 8.7 F/K oranına göre yüzde 12 iskontolu işlem görüyor

A+A-

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan İş Bankası analizine göre tahmini 1 PD/DD ile yüzde 17 ve 8.7 F/K oranına göre yüzde 12 iskontolu işlem görüyor. Şeker Yatırım araştırma biriminin hazırladığı raporu şu şekilde: 

"İş Bankası 2014 tahmini 1,0 fiyat/defter değeri ve 8.7 fiyat/kazanç oranı ile rakiplerine göre sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 12 iskontolu işlem görmektedir.

2014 tahmini sermaye getirisi ise yüzde 12 olup rakip ortalamasına paraleldir. 4,5 aylık aktif-pasif vade farkı sektöre (3,5 ay) hafif üzerinde olan İş Bankası yükselen faiz ortamında birçok rakibine göre daha avantajlı olmakla birlikte toplam kredilerinin yüzde 33’ünü (rakipler yüzde 24) oluşturan KOBI kredilerinin artan faiz ortamında hızlı fiyatlanması sayesinde de 2014 yılında rakiplerinden olumlu ayrışacağını düşünmekteyiz.

Yüzde 15 sürdürülebilir sermaye getirisi, yüzde 15,5 sermaye maliyeti ve yüzde 5 uzun vadeli büyüme oranıyla İş Bankası için hedef fiyatımız 6,12 TL olup yüzde 7 getiri potansiyeline işaret etmektedir. Banka için AL tavsiyemizi korumaktayız. 2014 yılında İş Bankası’nın net karının yıldan yıla yüzde 7 azalacağını 2015 yılında ise yüzde 19 büyüme göstereceğini beklemekteyiz. 2014 yılında faaliyet giderlerinde disiplini elden bırakmayacağını ve giderlerde yıldan yıla sadece yüzde 3 artış yaşanacağını düşünmekteyiz.

Bankanın takipteki krediler oranının (yüzde 1,6) rakiplerinin (yüzde 2,7) oldukça altında olması avantaj yaratmaktadır. Beklentilerden yüksek gerçekleşebilecek yıllık enflasyon ile beklentilerden iyi reel ekonomik büyüme bankanın TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerini artıracağından net karlılığa ek katkı yapabilir. Zorunlu karşılık oranlarının gelecek dönemlerde azaltılması ise hisseye olumlu etki yapabilir. Bankacılık komisyonlarındaki sınırlayıcı düzenlemeler hisse için ve sektör için risk oluşturmaktadır."
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.