İşsiz sayısında artışın sebebini açıkladı

İşsiz sayısında artışın sebebini açıkladı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, işsiz sayısındaki artışın büyük ölçüde işgücüne katılma oranındaki artıştan kaynaklandığını söyledi.

A+A-

TÜİK tarafından açıklanan işgücü istatistiklerini yazılı bir açıklamayla değerlendiren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, daha fazla istihdam ve işgücüne katılım olduğu için işsiz sayısının da arttığını savundu.
Bakan Yılmaz’ın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:
“Güçlü istihdam artışına rağmen işsizlik oranlarının artması, büyük ölçüde işgücüne katılma oranlarının yaklaşık 1 puan artmış olmasından kaynaklanmaktadır. Başta kadınlarımız olmak üzere daha fazla insan artık daha aktif bir şekilde iş aramaya başlamış, önemli bir kısmı arzu ettiği istihdam imkânına ulaşırken, bazıları da işsiz kalmıştır.

Artan istihdam, kaliteli bir istihdam niteliğindedir. Kayıt dışı çalışanların sayısı bir önceki yıla göre 364 bin kişi azalmış, kayıt dışı istihdam oranı da yüzde 37.9’a gerilemiştir.
Kırılgan istihdam olarak adlandırılan ücretsiz aile işçisi ve kendi nam hesabına çalışanların toplam istihdam içindeki payı, yüzde 32.2’ye gerilemiştir. Ücretli istihdam ise yaklaşık 600 bin kişi artarak yüzde 63.2’ye ulaşmıştır.

‘İstihdam edilenlerin yarısı kadın’

Kadınlara ilişkin işgücü piyasası göstergeleri, erkeklere göre daha olumlu seyretmektedir. Kadınlarda istihdam artışı yüzde 4.1 düzeyinde iken erkeklerde bu oran yüzde 1.6 kadardır. 2013 Temmuz döneminde oluşturulan istihdamın yarısından fazlası (yüzde 51.7) kadınlardan oluşmaktadır.
Kadınlarda ücretli istihdam sayısı 4 milyonu geçmiş ve ücretli istihdam oranı 2.8 puan artarak yüzde 54.9’a ulaşmıştır. Kadınlarda işgücüne katılma oranı 1.3 puan artarak yüzde 31.6 düzeyine çıkmıştır.”
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.