İşsizlik yeniden yüzde 10'un üstünde

İşsizlik yeniden yüzde 10'un üstünde

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre işsizlik yüzde 10,1'e yükseldi. İşsiz sayısına 107 bin kişi eklendi

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu, temmuz ayına ait işgücü göstergelerini yayınladı. Buna göre temmuz ayında işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0.9 puanlık artışla yüzde 9.3 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, tarım dışı işsizlik oranı aynı dönemde 1.1 puanlık artışla yüzde 11.8 oldu.
Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 50.9, istihdam oranı ise 0.3 puanlık azalış ile yüzde 45.7 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise 0.4 puanlık artışla yüzde 10.1 oldu.

Orta Vadeli Program’da açıklanan hedeflere göre işsizliğin yıl sonunda yüzde 9.5 olması bekleniyor.

Türkiye genelinde işsiz sayısı, temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 363 bin kişi artarak 2.69 milyona yükseldi. Verilere göre 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 1.7 puanlık artış ile yüzde 18 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı aynı döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 601,00 kişi artarak 27 milyon kişiye yükseldi. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 81 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 682 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0.3 puanlık artış göstererek yüzde 46.6'dan yüzde 46.9'a yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısında aynı dönemde, bir önceki döneme göre 94 bin kişilik azalış, işsiz sayısında ise 107 bin kişilik artış yaşandı.
Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre değişim göstermeyerek yüzde 50.9, istihdam oranı ise 0.3 puanlık azalış ile yüzde 45.7 seviyesinde gerçekleşti.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.