İstanbul ve Karaçi Borsası işbirliği

İstanbul ve Karaçi Borsası işbirliği

Borsa İstanbul ile Karaçi Borsası arasında bilgi ve uzmanlıkların paylaşılacağı anlaşma imzalandı

A+A-

Borsa İstanbul, çeşitli alanlarda işbirliği yapmak amacıyla Karaçi Borsası ile bir mutabakat zaptı imzaladı. Türkiye ve Pakistan arasında sürdürülmekte olan daha geniş bir işbirliği çalışmasının parçası olma niteliği taşıyan mutabakat zaptı ile iki borsa, birçok alandaki bilgi ve uzmanlıklarını paylaşacak.

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, Borsa İstanbul ile Karaçi Borsası arasında imzalanan mutabakat zaptına göre iki borsanın uzun sürecek bir işbirliği tesis etmek için birçok alandaki bilgi ve uzmanlıklarını paylaşacakları bildirildi.

Açıklamaya göre, taraflar ayrıca karşılıklı kotasyonu mümkün kılmak, yeni sermaye piyasası ürünleri meydana getirmek, mevcut yatırım portföylerini genişletmek, tahvil ve emtia piyasalarını geliştirmek için işbirliği içine girecek.

 Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, açıklamada yer alan değerlendirmesinde mutabakat zaptına ilişkin, "Bu anlaşma iki ülke arasındaki mevcut ilişkileri geliştirmek ve piyasalarımızı güçlendirmek için birlikte çalışma imkanı sunacaktır. Borsa İstanbul olarak çeşitli alanlarda işbirliğini pekiştirecek bu anlaşma ile Pakistan sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Karaçi Borsası Başkanı Nadeem Naqvi ise şunları kaydetti: "Borsa İstanbul ve Karaçi Borsası arasındaki işbirliği, Pakistan ve Türkiye arasında gelişmekte olan sosyo-ekonomik bağın bir yansımasıdır. Finans sektöründe borsaların işbirliği içinde çalışması için karşılıklı kotasyon, gelişen işletmelerin borsalarda kote olması, sabit getirili menkul kıymetler ve türev piyasalarının gelişimi konularında bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak gibi fırsatlar bulunmaktadır. İki borsanın ilişkilerini bu fırsatlardan yararlanarak geliştirmesini umuyoruz."

İki borsa arasındaki anlaşma, Türkiye ve Pakistan arasında sürdürülmekte olan daha geniş bir iş birliği çalışmasının parçası olma niteliğini taşıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.