İstanbul'un kasım enflasyonu yüzde 1,68

İstanbul'un kasım enflasyonu yüzde 1,68

İstanbul'da kasım ayında perakende fiyatlar yüzde 0,34 oranında, toptan fiyatlar yüzde 1,68 oranında arttı.

A+A-

İstanbul Ticaret Odası'nca İstanbul ili için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksine göre perakende fiyatlar aylık yüzde 0,34, toptan eşya fiyatları indeksine göre toptan fiyatlar ise aylık yüzde 1,68 oranında artış gösterdi. İstanbul Ticaret Odası'nca hazırlanan fiyat indekslerinin 2013 yılı kasım ayının bir önceki yılın aynı ayı ile mukayesesinde perakende fiyatlar yüzde 7,65, toptan fiyatlar yüzde 7,73 oranında artış kaydetti. Söz konusu indekslerde yirmi dört aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre 2013 yılı Kasım ayında 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 8,06, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalama yüzde 5,66 oranında artış gösterdi.
İstanbul'da kasım ayı itibariyle konut ve ev eşyası harcamaları gruplarında yer alan bazı maddelerdeki maliyet kaynaklı fiyat artışları, gıda da, yaş kuru, sebze ve meyve grubunda bulunan ürünlerin fiyatlarının mevsimsel özelliklere bağlı olarak artış göstermesi bu ay ki enflasyon üzerinde arttırıcı yönde etki yaptı. Perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan ve 2013 yılı Ekim ayında yüzde 2,54 oranında artış gösteren 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, kasım ayında yüzde 0,34 oranında yükseldi.

İstanbul'da kasım ayı itibariyle konut ve ev eşyası harcamaları gruplarında yer alan bazı maddelerdeki maliyet kaynaklı fiyat artışları, gıda da, yaş kuru, sebze ve meyve grubunda bulunan ürünlerin fiyatlarının mevsimsel özelliklere bağlı olarak artış göstermesi bu ay ki enflasyon üzerinde arttırıcı yönde etki yaptı. Gıda harcamalarında yüzde 0,70, kültür, eğitim ve eğlencede yüzde 0,50, konutta yüzde 0,44, ev eşyasında yüzde 0,41, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0,15 oranında artış, giyim harcamalarında yüzde 1,53, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 0,04 oranında azalış izlenirken, diğer harcamalar grubunda fiyat değişimi kaydedilmedi. Fiyat artış seviyesi kasım ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,65, yıllık ortalama olarak ise yüzde 8,06 oranında gerçekleşti.
Toptan eşya fiyatları
Toptan fiyatlarda kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,68 oranında artış kaydedildi. Gıda maddelerinde yüzde 3,94, işlenmemiş maddelerde yüzde 1,45, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 0,36, inşaat malzemelerinde yüzde 0,12, madenlerde yüzde 0,08 artış kaydedilirken, kimyevi maddelerde yüzde 0,81, mensucat grubunda yüzde 0,07 oranında azalış görüldü. Gıda maddeleri ile işlenmemiş maddeler grubunda yer alan bazı ürünlerin yurt içi borsa fiyatlarındaki artışlarının yanısıra bazı ürünlerdeki maliyet kaynaklı fiyat ayarlamaları bu ayki artışın ana nedenlerini oluşturdu. Fiyat artış seviyesi kasım ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,73, yıllık ortalama ise yüzde 5,66 olarak gerçekleşti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.