JP Morgan'a 13 milyar dolarlık mortgage faturası

JP Morgan'a 13 milyar dolarlık mortgage faturası

JP Morgan, 13 milyar dolar ceza ödemek üzere ABD Adalet Bakanlığı ile ön anlaşma yaptı

A+A-

JPMorgan Chase Bankası, finansal kriz öncesinde verdiği mortgage kredileri nedeniyle açılan davada ABD Adalet Bakanlığı ile 13 milyar dolar ceza ödemek üzere ön anlaşma sağladı; ancak konuya yakın kaynaklar bankanın aynı konuda süren cezai soruşturmanın kaldırılması için hükümeti ikna edemediğini belirtiyorlar.

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon ve Adalet Bakanı Eric Holder arasında cuma günü yapılan görüşmede varılan 13 milyar dolarlık ön anlaşma, JPMorgan ve finansal kriz sırasında satın aldığı bankaların yatırımcılara sattıkları mortgage tahvilleri hakkında süren soruşturmalarla ilgili. Kesinleşmesi halinde JPMorgan'ın kabul ettiği 13 milyar dolarlık ceza, Adalet Bakanlığı ile bir şirket arasında gerçekleştirilen en yüksek tutarlı anlaşma olacak.

Cezai soruşturma ise JPMorgan'ın yatırımcılara sattığı mortgage kredilerinde ürünlerin kalitesi konusunda yanlış yönlendirmede bulunup bulunmadığı konusunda yapılıyor ve kaynaklara göre bu konu görüşmelerin en zorlu noktasını oluşturuyor. Savcıların bulgular konusunda emin olmadan cezai soruşturmaya son vermek istemedikleri ve soruşturmanın birkaç ay daha devam edebileceği belirtiliyor.

JPMorgan yasal konularla ilgili giderler için toplam 23 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış bulunuyor ve dünya genelinde açılmış çok sayıda soruşturmayla karşı karşıya.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.