JPMorgan'a 13 milyar dolar rekor ceza

JPMorgan'a 13 milyar dolar rekor ceza

JPMorgan Chase, emlak kredilerindeki şüpheli işlemlerinden dolayı rekor para cezasına çarptırıldı.

A+A-

Deutsche Welle'nin haberine göre, ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase, küresel mali kriz öncesi ve esnasındaki gayrimenkul kredilerindeki şüpheli işlemlerinden dolayı rekor para cezasına çarptırıldı. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerikan bankası 13 milyar dolarlık uzlaşma teklifini kabul etti.
Uzlaşma teklifinin borç batağındaki ev sahiplerine yaklaşık 4 milyar dolar yardım ile yetkili kurum ve yatırımcılara yapılacak ödemeleri içerdiği belirtildi. Uzlaşmayla banka aleyhinde açılan birçok soruşturma ve dava sonuçlanmış oldu. Wall Street Journal gazetesi, söz konusu para cezasının bugüne kadar bir Amerikan işletmesinin yargı sürecinde aldığı en büyük cezası olduğunu bildirdi. Daha önce İngiliz petrol devi BP, 2010 yılında Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon petrol platformunda meydana gelen patlama ve çevre felaketi nedeniyle yaklaşık 4 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı.

JPMorgan ve küresel mali kriz döneminde devraldığı Bear Stearns ve Washington Mutual, risklerini açıklamadan yatırımcılara batık konut kredileri alıp satmakla suçlanıyordu. 2007 yılından itibaren gelir durumu iyi olmadığı halde kötü şartlarla ikinci sınıf ipotek kredisine razı olan Amerikalıların çoğu ilk aşamada son derece düşük olan faizlerin fırlamasının ardından, değerini kaybeden konutlarının kredilerini geri ödeyemez hale gelmişti. Bu teminatsız gayrimenkul kredileri ise bankadan bankaya para yatırımı olarak aktarılmaya devam etmişti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.