Kafa Topu 2’nin yapımcısını 100 milyon dolara Çinliler aldı

Kafa Topu 2’nin yapımcısını 100 milyon dolara Çinliler aldı

Çinli internet devi Tencent'in sahibi olduğu Miniclip, Türk oyun yapımcısı Masomo'yu satın aldı. Satın almanın 100 milyon dolar (520 milyon TL) olduğu ifade ediliyor.

A+A-

Mobil oyun sektörünün lider firmalarından olan Miniclip, önemli bir küresel mobil oyun geliştiricisi olan Masomo’yu satın alma işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. Mobil oyun sektöründe global çapta bir şirket birleşmesi yaşandı. Türkiye'de kurulup, Kafa Topu 2 ile küresel çapta sükse yaratan Masomo, resmen Miniclip bünyesine dahil oldu.

‘YENİLİKÇİ BİR YAKLAŞIM YARATTILAR’

Miniclip CEO’su ve kurucu ortağı Rob Small, “İbrahim Akman ve ekibiyle ortak olma imkanı elde ettiğimiz için çok heyecanlıyız. Masomo ekibinin, Head Ball markası ile dünyada öncü ve yenilikçi bir yaklaşım yarattığına inanıyoruz. Onlarla işbirliği yapmaktan, hedeflerini yerine getirmeleri için onlara destek olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Masomo'nun, Miniclip'in küresel hedeflerine önemli bir katkı sağlayacağını belirterek açıklamasına devam eden Rob Small, “Miniclip’in uzun vadeli stratejisi, oyunlarını farklı kitlelere ulaştırmak, her birimizin içindeki ‘oyuncuyu ortaya çıkarmak‘. Bunun için de birinci sınıf oyun geliştiricileri ile ortaklık yapmaya, işimize odaklanmaya devam ediyoruz. Masomo'daki ekip ile çalışacağımız için çok heyecanlıyız, Miniclip ailesine katılmaları bizi oldukça sevindiriyor.” açıklamasında bulundu.

‘GÜÇLÜ VE DENEYİMLİ BİR EKİP İLE ORTAKLIK KURDUK’

Masomo kurucusu ve CEO'su İbrahim Akman, “Miniclip gibi güçlü ve deneyimli bir ekip ile ortaklık kurduğumuz için çok mutluyuz. Head Ball serisi ile yakaladığımız başarıyı devam ettireceğimize, yeni yapacağımız oyunlarda Miniclip'in bu deneyimi ile birlikte daha başarılı işler ortaya koyacağımıza inanıyoruz. Oyuncu kitlelerimizin birbirlerine çok benzer olması ve Miniclip'in birçok oyun ile edindikleri tecrübeleri, oyunlarımıza aktarmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Ortaklığın iki taraf için de büyük bir önem taşıdığını niteleyen Akman, “Ortaklarımız; Erdem Yurdanur, Semih Alev, Kerem Copcu, Murat Baysal, Oliver Slipper, Adam Perrin ve genç ekibimiz ile birlikte yarattığımız bu kültürü aynı şekilde devam ettirerek, fark yaratan oyunlar üretmeye devam edeceğiz. Türkiye'den son dönemde çıkan başarılı global oyun şirketleri arasına adımızı yazdırdığımız ve bunların tesadüf olmadığını bir kez daha kanıtladığımız için de ayrıca gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Dijital oyun sektöründe global bir lider olan Miniclip; sosyal, mobil ve çevrimiçi dünyada aylık 200 milyon aktif kullanıcıya hitap ediyor. Bu büyük kitle için ilgi çekiçi oyunlar geliştirip yayınlayan şirket, aynı zamanda bu oyunların dağıtımını da yapıyor. 2001 yılındaki kuruluşunun ardından 6 kıta ve 195'i aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Miniclip'in en önemli markaları arasında 8 Ball Pool, Agar.io, Football Strike ve geçtiğimiz dönemde piyasaya sürülen Golf Battle bulunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.