Kapasite kullanımı arttı, güven endeksi geriledi

Kapasite kullanımı arttı, güven endeksi geriledi

Merkez Bankası, kasım ayı için imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksini açıkladı

A+A-

Merkez Bankası, imalat sanayinde kapasite kullanım oranını kasım ayı için yüzde 75.6 olarak açıkladı. Kapasite kullanımı, geçen yılın aynı ayına göre 1.6 puan artış kaydetti. Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı kasım ayında 74,9 oldu.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında, geçen yılın aynı ayına göre yatırım malları, ara malları,dayanıklı tüketim mallarında artış görülürken, dayanıksız tüketim malları ile gıda ve içeceklerde düşüş görülmüştür" denildi.

Bugün açıklanan bir diğer ekonomik gösterge, reel kesim güven endeksine ilişkin. Reel kesim güven endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 3 puan azalarak 104.5 seviyesine geriledi. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0.4 puan azalarak 111.3 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stok miktarına ilişkin değerlendirmeler, endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, gelecek üç aydaki üretim miktarı, genel gidişat ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler, endeksi azalış yönünde etkilemiştir" denildi.

Reel kesim güven endeksi yıl başından bu yana 100 seviyesinin üzerinde kalırken, en yüksek seviyesine ise 112.5 ile mayıs ayında ulaşmıştı.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.