Karşılık onlara da zorunlu...

Karşılık onlara da zorunlu...

Merkez Bankası açıkladı;"Finansman şirketleri de zorunlu karşılık uygulaması kapsamına alınmıştır."

A+A-

Merkez Bankası, finansman şirketlerinin de zorunlu karşılık uygulaması kapsamına alındığını duyurdu.
Konu hakkında Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:
 

“Finansal istikrar açısından banka dışı mali kurumların izlenmekte olduğu ve ihtiyaç duyulursa zorunlu karşılıklarda bir düzenleme yapılabileceği daha önce kamuoyuyla paylaşılmıştı.
Finansman şirketlerince kullandırılan kredilerde gözlemlenen artış dikkate alınarak, haksız rekabetin önlenmesi ve bankacılık sektörü dışındaki kredi kanallarının takibinin finansal istikrar açısından taşıdığı önem nedeniyle, finansman şirketleri de zorunlu karşılık uygulaması kapsamına alınmıştır.
 

Bu itibarla finansman şirketleri, yükümlülükleri çerçevesinde halen bankalar için geçerli olan oranlar üzerinden Bankamız nezdinde zorunlu karşılık bulunduracaktır. Finansman şirketlerinin Haziran 2013 tarihi verilerine göre zorunlu karşılığa tabi yükümlülükleri, Türk lirasında 7,1 milyar Türk lirası, yabancı parada 3 milyar Türk lirası olup tesis edilecek zorunlu karşılık tutarının yaklaşık 900 milyon Türk lirası düzeyinde gerçekleşmesi beklenmektedir.
Düzenleme, 6.12.2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 20.12.2013 tarihinde başlayacaktır.”
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.