Karşılıksız çekler yüzde 12 arttı

Karşılıksız çekler yüzde 12 arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre; Ocak – Mayıs 2015 dönemindeki karşılıksız çek adedi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttı

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Mayıs ayına ait çek bilgilerini açıkladı. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre; Ocak – Mayıs 2015 dönemindeki karşılıksız çek adedi, geçen yılın aynı dönemine göre %12 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarındaki artış ise %49 oranında gerçekleşti. 2015’in ilk 5 ayında bankalara 8,4 milyon adet çek ibraz edilirken bu çeklerin parasal tutarı da 247 milyar TL oldu. İbraz edilen çek sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %3 azalırken, parasal karşılığı %11 arttı.

Ocak – Mayıs 2015 döneminde 10,8 milyar TL tutarında 276 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bununla birlikte, aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 1,3 milyar TL tutarındaki 50 bin adet çek daha sonra ödendi.

Mayıs ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,4 ve tutar olarak %3,5 oldu. Ocak – Mayıs 2015’i kapsayan 5 aylık dönemde ise karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında %3,3 ve tutar bazında %4,4 olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk 5 ayında bu oran, adet olarak %2,8 ve tutar olarak %3,3 idi.

Mayıs 2015 sonu itibarıyla, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olarak sıralandı. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise ilk sırada yine İstanbul yer alırken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya takip etti.

Mayıs 2015 itibarıyla, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il, %9,4 oranla Edirne oldu. Edirne’yi sırasıyla, %8,1 ile Erzurum, %7,8 ile Adıyaman, %7,7 ile Kırklareli ve %7,6 oranla Kahramanmaraş izledi. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Çankırı, Sivas ve Karabük oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.