Kart taksitlerine 9 ay sınırı geliyor

Kart taksitlerine 9 ay sınırı geliyor

BDDK, kredi kartlarında genel taksit sayısını 9 ayla, elektrikli ve elektronik eşya alımlarında 6 ayla sınırlıyor; gıda ve akaryakıta taksitlendirme yok

A+A-

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, tasarrufların artırılması amacıyla bireysel kredilerle ilgili üç yeni düzenleme taslağı hazırlandığını belirterek, "Kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getirilmektedir. Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ayla sınırlandırılacaktır" dedi.

Öztekin yaptığı yazılı açıklamada, biri kredi kartlarında taksit sayınının sınırlanması, diğerleri taşıt kredilerinin teminatlandırma oranları ve konut kredileri hariç tüketici kredilerinde vadenin sınırlanması olmak üzere üç ayrı taslak hazırlandığını açıkladı. Öztekin, düzenlemeye ilişkin "Hane halkları borçluluğunun daha sağlıklı gelişmesine ve nihayetinde Türkiye ekonomisinin yüksek ve istikrarlı büyüme dinamiği yakalamasına katkı verilmesi amaçlanmıştır" dedi.

Öztekin farklı sektör kategorilerinde farklı taksit sayıları öngörüldüğünü belirterek, "Taslakta, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 ay ile sınırlandırılırken, beyaz eşya ve mobilya alımlarında taksit üst sınırı 12 ay olarak belirlenmiştir. Gıda ve akaryakıt alımlarında taksitlendirmeye herhangi bir şekilde olanak verilmemiştir" diye konuştu.

Taşıt kredilerinde, kredi teminat oranı uygulanacak

Öztekin, hazırlanan taslakla binek araç ediniminde kullanılacak taşıt kredilerine yeni sınırlamalar getirildiğini belirterek, "Bu sektörde kullanılacak kredilerde konut kredilerinde olduğu gibi, kredi kullananların kredi tutarına bağlı olarak kredi teminat oranı uygulamasına gidilecektir" şeklinde konuştu.
Öztekin, kredilendirme oranının taşıt değerinin 50 bin lira ve altı olursa yüzde 70, 50 bin lirayı aşarsa 50 bin liraya kadar olan kısım için yüzde 70, üstündeki kısım için yüzde 50 ile sınırlandırılacağını belirtti.
Taslağa göre, konut kredileri hariç tüketici kredilerinin vadesinin 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesinin 48 ayı geçmemesini öngörüldü.

Türev işlemlere de ayar gelebilir

Öztekin, son dönemde ilgi çeken türev işlemlerin yakından izlendiğini, gerekli görülürse türev işlemlere yönelik yeni düzenlemelerin uygulamaya geçirilebileceğini ifade etti.

Teknosa: Kısa vadede talep olumsuz etkilenir

BDDK’nin kredi kartı taksitlerine getirdiği sınırlamaya ilk tepki Teknosa’dan geldi. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, “Öngörülen yeni uygulama kısa vadede genel tüketici talebini olumsuz etkileyebilecektir. Öte yandan, tüketicilerin modern hayatın ayrılmaz bir parçası olan elektronik, telekom vebilgisayar ürünleri ile ilgili talebinin devam edeceğini öngörüyoruz” ifadesine yer verildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.