Kartlara BDDK ayarı

Kartlara BDDK ayarı

Borçlanarak harcamaya sınır geldi. Kredi kartı limiti, gelir beyanına bağlanırken asgari ödeme oranları da yükseltildi.

A+A-

Tüketime dayalı büyüme ve kredi kullanımındaki hızlı artış, kredi kartlarına yönelik bazı önlemlerin alınmasına neden oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, tüketici kredileri ve kredi kartlarının kullanımıyla ilgili sınırlamalar getiren yeni kararlar aldı. Yeni düzenlemeler, BDDK tarafından Resmi Gazete'nin 8 Ekim tarihli mükerrer sayısında duyuruldu.

Buna göre ilk defa kredi kartı sahibi olacak kişilerin tüm kartlarının toplam limiti, ilk yıl için aylık ortalama net gelirinin iki katını aşamayacak. Aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyi kart hamili tarafından beyan edilen ve ilgili kuruluşlarca teyit edilen gelirler üzerinden tespit edilecek. İkinci ve sonraki yıllar için limit sınırlaması ise aylık ortalama net gelirin dört katını aşamayacak.

Geliri aşan limite sınır

Kredi kartının limiti, kişinin gelir düzeyi kontrol edilerek artırılabilecek. Toplam kredi kartı limitinin kart hamilinin gelirinin 4 katını aştığı tespit edilmişse limit artış işlemi yapılmayacak. İlk defa kredi kartı sahibi olacak kişinin gelir düzeyi tespit edilemezse toplam kredi kartı limiti en fazla 1000 lira olacak.

Asgari ödeme tutarı artacak

Yeni düzenlemede asgari ödeme tutarları da artırıldı. Kredi kartı limiti 15 bin liraya kadar olan kart sahipleri için asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 25'inden yüzde 30'una çıkarıldı. 15 bin ile 20 bin lira arasındaki kart limitinde asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 30'undan yüzde 35'ine çıkarıldı.

Asgari ödeme oranları da 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren değişecek. Buna göre kredi kartı limiti 15 bin liraya kadar olan kredi kartları için yüzde 27, limiti 15 bin ile 20 bin lira arasındaki kredi kartları için yüzde 32 olarak uygulanacak.

Bir yıl içinde asgari ödeme tutarı üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına; üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları ise nakit kullanımı ve alışveriş kullanımına kapatılacak. Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamayacak.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.