Kazlıçeşme'deki arsa 4.2 milyara ihale edildi

Kazlıçeşme'deki arsa 4.2 milyara ihale edildi

Kazlıçeşme’deki 111 bin 262 metrekarelik arsa ihalesinde en yüksek teklifi 4,2 milyar TL ile Özak Gayrimenkul, Yenigün İnşaat ve Delta Proje İnşaat iş ortaklığı verdi

A+A-

Emlak Konut portföyünde bulunan Zeytinburnu-Kazlıçeşme'deki arsa 4 milyar 240 milyon TL'ye Özak Gayrimenkul, Yenigün İnşaat ve Delta Proje İnşaat iş ortaklığına ihale edildi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Zeytinburnu Kazlıçeşme'deki arsa ihalesine ilişkin, ihalenin ülke ekonomisi, istikrarı ve inşaat sektörüne yatırımcıların güveninin en büyük göstergesi olduğunu söyledi. 

Emlak Konut GYO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirket portföyünde önemli bir yere sahip olan Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki 111 bin 262 metrekarelik arsa ihalesini Özak Gayrimenkul, Yenigün İnşaat ve Delta Proje İnşaat iş ortaklığı en yüksek teklifi verdi. Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemi ile düzenlenen ihalede 4 milyar 240 milyon liralık bir teklif sunan iş ortaklığı, şirket payı olarak Emlak Konut GYO'ya yüzde 37'ye karşılık gelen 1 milyar 568 milyon 800 bin lira verecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Murat Kurum, Zeytinburnu Kazlıçeşme arsasının İstanbul’da proje geliştirilebilecek en büyük metrekareli arsa olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kazlıçeşme ihalesi için Aralık ayında yaptığımız ilk oturum büyük ilgi gördü. Pek çok büyük firmanın katıldığı ihaleye 8 teklif aldık. İhalenin ikinci oturumuna 7 firma katıldı, üç firma çekilme kararı aldı. Oldukça çekişmeli geçen bir oturum oldu. 111 bin metrekarelik arsa için en yüksek teklifi Özak, Yenigün ve Delta İnşaat iş ortaklığı yaptı. Emlak Konut tarihinde en yüksek teklif alınan ihale olduğunu söyleyebiliriz. Bu ihale ülke ekonomisi, istikrarı ve inşaat sektörüne yatırımcıların güveninin en büyük göstergesidir. 2014’te Türk inşaat sektörünün büyüyerek yoluna devam edeceğine inanıyoruz." 

İnşaat alanı 225.9 bin metrekare

 Ticaret ve konut, turizm ve ticaret, dini ve eğitim tesis alanlarını kapsayan taşınmazların inşaat alanı 225 bin 906 metrekare. Projenin konut alanlarında emsal 2, turizm alanında 2,5, dini tesis alanlarında ise 1,5 olarak belirlendi. Tarihi Kent Merkezi Görünümünü (Siluetini) Etkileyen Alanlarda Olumsuz Yapılaşma Koşullarının Engellenmesine Yönelik  1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylan ve 70 metre olarak belirlenen proje, İstanbul siluetine olumsuz bir etkisi olmayacak şekilde planlandı.

Projenin ticaret ve konut olarak belirlenen arsa alanında iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, konut, rezidans, özel sosyal ve kültürel tesisler yer alabilecek. Turizm+ticaret alanında otel, motel, apart otel, iş ve alışveriş merkezleri, toptan ve perakende ticaret, ofis, büro, sosyal ve kültürel tesisler, sinema, özel eğitim tesis alanı, özel sağlık tesis alanı inşa edilecek. Eğitim alanında ise kreş, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları yer alacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.