Kıbrıs'a 150 milyon euroluk yeni kredi

Kıbrıs'a 150 milyon euroluk yeni kredi

Euro Bölgesi maliye bakanları Kıbrıs Rum kesimine yeni kredi dilimini onayladı. 150 milyon euroluk kredi dilimi nisan başında serbest bırakılacak

A+A-

Euro Bölgesi maliye bakanları, Kıbrıs Rum kesimine yeni kredi diliminin serbest bırakılmasına yeşil ışık yaktı.

Maliye bakanları 150 milyon euroluk kredi dilimini nisan başında serbest bırakması kararı alırken Uluslararası Para Fonunun (IMF) da eş zamanlı olarak 86 milyon euro krediyi Rum yönetimine aktarması bekleniyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının ortak açıklamasında, Kıbrıs Rum kesiminden mali disiplini sürdürmesini ve sürdürülebilir büyümenin şartlarını oluşturması talep edildi.

Bu arada maliye bakanları, Yunanistan'ın aralıktan beri beklediği, 4,9 milyar eurosu Euro Bölgesi ve 1,9 milyar eurosu IMF'den olmak üzere toplam 6,8 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması için AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'nin oluşturduğu Troyka'yla anlaşmayı şart koşarken, Atina'ya elini çabuk tutması ve bu hafta içinde sonuca ulaşması baskısı yaptı.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Troyka heyetinin sonsuza dek Atina'da kalamayacağını söyledi.

Yunanistan'ın geçen hafta açıklanan stres testi sonuçlarına göre bankaların ilave sermaye ihtiyacı 6,4 milyar euro düzeyinde bulunsa da IMF bu rakamı yetersiz görüyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.