KOBİ’lere 800 bin TL kredi desteği

KOBİ’lere 800 bin TL kredi desteği

Resmi Gazete'de yer alan tebliğe göre 1 Ocak 2014'e kadar tamamlanmış yatırım projeleri destek kapsamında olacak

A+A-

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) tarıma dayalı sanayi entegrasyonun sağlanması amacıyla 800 bin TL’ye kadar hibe kredi verilecek. Resmi Gazete’nin 14 Aralık tarihli sayısında yayımlanan konuya ilişkin tebliğ uyarınca, tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, bu tesislerin kapasite artırımı ve teknoloji yenilenmesi ile kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, jeotermal, biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi üretim tesislerinin yapımı, koyun, keçi ve manda konularında sabit yatırım projeleri hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Gerçek kişilere 300 bin TL

Tebliğe göre, ekonomik yatırımlar için proje başvurularında hibeye esas proje tutarı, gerçek kişi başvurularında 300,000 TL’yi, tüzel kişi başvuruları için ise 800,000 TL’yi geçemeyecek. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin etmekle yükümlü olacak. Program çerçevesinde 81 ilde 1 Ocak 2014 tarihine kadar tamamlanmış yatırım projeleri destekleme kapsamına girecek. Bu tarihe kadar tamamlanamayan projelere 8 ayı aşmamak kaydıyla ek süre verilebilecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.