Koç: Cari açık risli kategoriye sokuyor

Koç: Cari açık risli kategoriye sokuyor

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç: "Cari açığa bir türlü kalıcı çözüm bulunamaması ülkemizi riskli kategoriye sokuyor"

A+A-

Koç Holding 50. Olağan Genel Kurulu

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, geçmişten aldıkları güç ile tüm iş ortaklarıyla birlikte yarınlarını inşa ettiklerini belirterek, "Uzun soluklu hedeflerimize, yatırımlarımıza ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz" dedi. 

Nakkaştepe’de düzenlenen Koç Holding 50. Olağan Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan Koç,  topluluğun 88 yıldır başarılı ve öncü çizgisini sürdürdüğünü belirterek, tarihin en büyük organik yatırım döneminden geçilirken ülke için çalışmaktan, değer yaratmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi. 

Genel Kurul’da Koç Holding’in yatırımcıları, pay sahipleri, iş ortakları ve çalışanlarına seslenen Koç, Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşu Koç Holding’in bu yıl 50. Genel Kurulu'nu yaptığını vurgulayarak, "50 yıldır aralıksız olarak genel kurul toplantılarımızda hissedarlarımızla bir araya geliyoruz. Yarım asırdır başarılı stratejiler, verimli operasyonel beceriler, sağlam bir bilanço ve etkin risk yönetimimizle sürdürülebilir bir iș modelini yürütmenin ve ülkemize sağladığımız katkının haklı gururunu yaşıyoruz​. Geçmişimizden aldığımız güç ile tüm iş ortaklarımızla birlikte yarınımızı inşa ediyor, uzun soluklu hedeflerimize, yatırımlarımıza ve istihdam yaratmaya devam ediyoruz" diye konuştu.  

Koç, 2013 yılında dünyada meydana gelen ekonomik gelişmelere değinerek, Fed'in mayıs ayında açıkladığı yeni kararlar neticesinde finansal piyasalarda yatırımcıların pozisyonlarını yeniden belirlediğini, şimdiye kadar yüklü miktarlarda yabancı yatırım çeken gelişmekte olan ülkelerin cazibesinin kısmen azaldığını kaydetti.  

Yatırımcıların daha önceleri uzak durdukları gelişmiş ülke varlıklarına geri dönmeye başladıklarının gözlendiğini anlatan Koç, "Bol ve ucuz global likidite ortamında çok yüklü miktarda yabancı portföy yatırımı çeken Türkiye de bu gelişmelerden oldukça etkilendi. Her sektör bu yeni konjonktürden farklı etkilense de toplam netice değerlendirildiğinde Koç Topluluğu olarak 2013 yılını yine de başarılı bir şekilde kapattık" değerlendirmesini yaptı. 

 "Uluslararası finansal piyasaların Türkiye için güvendiği adresler arasındayız"

 Geçen yıl uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moodys’in Koç Holding’in uzun vadeli kurumsal kredi notunu "yatırım yapılabilir" olarak belirlediğini hatırlatan Koç, "Gururla görüyoruz ki Koç Topluluğu, uluslararası finansal piyasaların Türkiye için güvendiği ve inandığı en önemli adreslerdendir" dedi. 

Koç, 2013 yılında Koç Holding’in halka açık hisselerinin yabancı yatırımcılardaki kısmının borsa ortalamasının da üzerinde, yüzde 78 seviyelerinde seyrettiğini anımsatarak, Borsa İstanbul Bileşik 30 Endeksi’nin (BİST 30) ortalama değerinin, önceki yılın ortalamasına göre yüzde 23, Koç Holding’in ortalama piyasa değerinin ise yüzde 39 yükseldiğini kaydetti. 

Koç, BİST’deki holding şirketlerinin net aktif değerlerine göre ortalama yüzde 34 iskonto ile işlem gördüğünü, Koç Holding için bu oranın sadece yüzde 3 olduğunu dile getirdi. 

 "Tüm dünyaya örnek  bir Türk şirketiyiz"

  Koç, uzun vadeli ve stratejik bakış açısıyla şirketlerin yeni ürünlere, markalara ve Ar-Ge faaliyetlerine yaptıkları yatırımların hız kesmeden devam ettiğini ifade ederek, şirketlerin yurt içinde ve yurt dışında aldıkları ödüllerin kendilerini mutlu ettiğini, çıtayı her sene daha yukarılara çekerek kendileriyle yarıştıklarını söyledi. 

Bu yüksek performansı korumak için operasyonları destekleyecek sağlam bir bilanço, güçlü nakit akışı ve etkin risk yönetiminin, sürdürülebilir bir iș modelinin "olmazsa olmazları" olduğunu vurgulayan Koç, sağlam mali yapı için de güçlü bir ortaklık yapısı ve yönetim takımı gerektiğine dikkati çekti. 

Koç, bunun için de kurumsal altyapının doğru kurgulanması, şeffaflık, eşitlik, hesap verebilirlik ve sorumlulukların organizasyona entegre edilmesinin önemli aşamalar olduğunu anlattı. Bu yönetim anlayışının Koç Topluluğu'nu bugün enerji, otomotiv, savuma sanayi, dayanıklı tüketim, turizm, gıda, perakende ve bankacılık iş kollarında lider olarak büyük değer yaratan bir holding yapısına taşıdığına işaret eden Koç, sadece ülkede değil tüm dünyada da örnek bir Türk şirketi olarak ülkenin değerlerini dünyaya da tanıtan önemli bir oyuncu haline getirdiğini söyledi. 

 "Sosyal sorumluluk, sürdürülebilirliğin en temel aracı"

 Koç Topluluğu’nun, kurucusu Vehbi Koç’un "Ülkem varsa ben de varım" düsturu ile Türkiye’de özel sektörün gerçekleştirdiği toplumsal yatırımların ve stratejik hayırseverliğin öncüsü olduğunu belirten Koç, sosyal sorumluluğu, sürdürülebilirliğin en temel aracı olarak konumlandırdıklarını kaydetti.  

Koç Topluluğu’nda toplumsal yatırımların bütünsel, uzun vadeli ve stratejik bir bakış açısı ile oluşturulduğunu aktaran Koç, "Gerek ayırdığı kaynaklarla Avrupa'nın en büyük vakıflarından biri haline gelen Vehbi Koç Vakfı aracılığıyla yürüttüğümüz yatırımlarımız gerekse çalışanlarımız ve bayilerimizin gücüyle hayata geçirdiğimiz 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' ve 'Ülkem İçin' projelerimizin ülkemiz için uzun soluklu ve kalıcı çözümler yaratmasını memnuniyetle izliyoruz" ifadelerini kullandı. 

 "Önümüzde arka arkaya üç seçim devresi olması risk algısını daha da artırıyor"

 Koç Holding Şeref  Başkanı Rahmi Koç ise Genel Kurul'da okunan mesajında, küresel politik dengelerdeki hareketlenmeye dikkati çekerek, "Geçmiște sadece finansal hareketler ya da ekonomik rasyolar uluslararası dengeleri etkilerken, ülkelerin iç ve dıș politikalarının da önemli rol oynamaya bașladığı görüldü. Orta Doğu ülkelerinden bazılarında sosyal, ekonomik ve politik odaklı ayaklanmalar, bu ülkelerdeki yönetim değișiklikleri ile iç ve dıș politika dalgalanmaları global arenada kutuplașmalara yol açtı. Bölge dünya petrol ikmali bakımından önemi uluslararası rahatsızlıklara neden oldu. Bu hareketlilik hala da durulmuș değil" yorumunda bulundu.

Türkiye'nin 2013 yılında komşu ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlık ve gergin ortamdan olumsuz etkilendiğini hatırlatan Koç, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, bu devrede bölgesi itibarıyla diğer gelişmekte olan ekonomilerden daha zor koșullarla karșı karșıya kalmıș oldu. Bir yandan yakın coğrafyamızda ve hatta sınırımıza bitişik birçok sorunlu ülke ile politik-ekonomik ilișkimizi sürdürme durumundayız. Diğer yandan ise global finans çevrelerinde görülen çalkantılardan ve bilhassa ağırlıkla bağlı olduğumuz Avrupa’daki ekonomik gelișmelerden hem finans sistemimiz hem de reel ekonomimiz etkilenmekte. İlk bakıșta birçok ekonomik rasyomuz olumlu gözükmekle beraber en kırılgan noktamız cari açığa bir türlü kalıcı çözüm bulunamaması ülkemizi riskli kategoriye sokuyor. Bütün bunların üzerine bir de önümüzde arka arkaya üç seçim devresi olması risk algısını daha da artırıyor."

  "2013 yılında konsolide ciromuz 66,2 milyar lira "

 Genel Kurul’da Koç Holding Yönetim Kurulu adına, 31 Aralık 2013 tarihinde sona eren mali yıla ilişkin temel tespit ve değerlendirmelerini paylaşan Koç Holding  Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak da Koç Topluluğu olarak 2013 yılında, hem yurt içinde hem yurt dışında gelişen zorluklara rağmen başarılı sonuçlara ulaştıklarını söyledi.

Konsolide cirolarının 66,2 milyar lira olarak gerçekleştiğini, azınlık payı sonrası net dönem karının ise yüzde 15 artışla 2,7 milyar lira seviyesine yükseldiğini vurgulayan Durak, 2013’te yurt içi ve yurt dışındaki değişken makroekonomik konjonktüre rağmen büyüme odaklı büyük çaplı yatırımları planladıkları şekilde gerçekleştirdiklerini anlattı. Durak, "Toplam 6,4 milyar lira rekor kombine yatırım yaptık. Yeni ürün ve tesis yatırımlarımıza ek olarak, şirketlerimizin global bazda rekabetçi avantajlarını artırmak amacıyla teknolojiye ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla öncü rolümüzü sürdürmek, en önemli önceliklerimizden biri. Bu kapsamda bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliştirme konusundaki liderliğimizi geliştirdik" şeklinde konuştu. 

 "Tüpraş cari açığa yıllık yaklaşık 1 milyar dolar pozitif katkı sağlayacak"

 Kaydedilen güçlü büyümeyle sektörlerdeki yurtiçi ve yurtdıșı liderlik pozisyonlarını daha da pekiştirdiklerinin altını çizen Durak, bu yıl da enerji sektöründe petrol ve LPG’de açık ara üstünlüklerini koruduklarını ifade etti. 

Tüpraş’ın 2,7 milyar dolar maliyete sahip Fuel Oil Dönüşüm Projesi için, 2013 yılında önemli aşama kat edildiğini ve projenin yaklaşık yüzde 92’sinin tamamlandığını aktaran Durak, "Fuel Oil Dönüşüm projesinin 2014 yılı sonunda devreye girmesi ile cari açığa yıllık yaklaşık 1 milyar dolar pozitif katkı sağlamayı bekliyoruz" dedi.

Türkiye’de otomotiv pazarındaki liderliklerini yüzde 24,5 pazar payı ile koruduklarını belirten Durak, Ford Otosan’ın yüzde 12,8 pay ile toplam otomotiv pazarında liderliğini koruduğunu, Tofaș’ın yüzde 11,2 ile yılı 4’üncü sırada kapattığını söyledi. 

Durak, Ford Otosan’ın Türk otomotiv endüstrisinin en büyük mühendislik merkezinin temelini attığını, 1.300 mühendisin çalışacağı yeni merkezin 2014 yılının ilk yarısında devreye gireceğini dile getirdi.  

Otokar’ın, dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden Çinli Foton firması ile girdiği işbirliği sonucunda "Atlas" kamyonunu piyasaya çıkardığını hatırlatan Durak, şöyle konuştu: 

 "RMK Marine şirketimiz, sahil güvenlik gemileri TCSG Dost, TCSG Umut ve TCSG Güven’i 2013 yılı içerisinde törenle teslim etti. Projenin son gemisi olan TCSG Yaşam, 2014 yılı içerisinde teslim edilecektir. Arçelik, yurt dışında artırdığı pazar paylarıyla markasını Batı Avrupa pazarında 2’nciliğe taşıdı. Böylece tüm Avrupa pazarında 3’üncü büyük şirket oldu. Yapı Kredi Bankası bu yıl da kredi kartı alanındaki 24 yıllık liderliğini sürdürdü." 

 

- Koç  Holding’in yeni Yönetim Kurulu belirlendi

 

Öte yandan Koç Holding 50. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yönetim kurulu üyeleri seçimi de yapıldı. Bu doğrultuda belirlenen yeni yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluşuyor: 

Rahmi M. Koç –  Şeref Başkanı

Mustafa V. Koç  – Yönetim Kurulu Başkanı

Temel Atay –  Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Ömer M. Koç – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Semahat Arsel –  Üye

İnan Kıraç –  Üye

Ali Y. Koç –  Üye

Dr. Bülent Bulgurlu – Üye

Prof. Dr. John H. McArthur – Üye

Prof. Dr. Heinrich V. Pierer – Üye

Muharrem Hilmi Kayhan – Bağımsız Üye

Kutsan Çelebican –  Bağımsız Üye

Sanford I. Weill –  Bağımsız Üye

Peter Denis Sutherland – Bağımsız Üye

Kwok King Victor Fung – Bağımsız Üye

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.