Kola ve bira kutularından 23 milyon lira geldi

Kola ve bira kutularından 23 milyon lira geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda 9 bin 444 ton teneke kola ve teneke bira atığı toplandı. Geri dönüşüm tesislerinde külçe alüminyum haline getirilen atıklar işlenerek araba yedek parçası, beyaz eşya parçası, korniş gibi ürünlere dönüştürüldü

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda 9 bin 444 ton teneke kola ve teneke bira atığı toplandı. 15 metal geri dönüşüm tesisinde külçe alüminyum haline getirilen atıklar işlenerek araba yedek parçası, beyaz eşya parçası, korniş gibi ürünlere dönüştürüldü. Teneke kola ve teneke biraların dönüşümüyle ekonomiye 23 milyon 610 bin TL katkı sağlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre dünyada en fazla kullanılan demir dışı metal olan meşrubat kutularının geri kazanılması Türkiye’de 1980’li yıllarda başladı. Günlük hayatta kullanılan teneke kolalar, teneke biralar geri dönüşüm tesislerinde işlenerek külçe alüminyum haline getiriliyor. İşçilik ve yatırım maliyeti en az olan meşrubat kutusu atıkları Türkiye’de 15 metal geri dönüşüm tesisinde işleniyor. Türkiye genelinde 2013 yılında 37 bin 835 ton metal ambalaj üretildi. 8 bin 228 kg metal ambalaj ise ithal edildi.

2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda 9 bin 444 ton içecek kutusu atığı toplandı. Kutularının toplanması ile 2013 yılı içerisinde ekonomiye 23 milyon 610 bin TL kazanç sağlandı. Toplanan 9 bin 444 ton kutu külçe alüminyum haline dönüştürüldükten sonra diğer sektörlerde araba yedek parçası, beyaz eşya parçası ve korniş olarak kullanıldı. Geri dönüşümü sağlanan atık alüminyumlar parlak ve şık görüntüsünden yararlanılarak dekoratif amaçlı süs ve ev eşyaları yapımında da kullanılıyor.
Öte yandan Türkiye genelinde 2013 yılı içerisinde 29 bin 43 ton peynir tenekesi, yağ tenekesi, konserve kutusu, boya kutusu toplandı. Çelik teneke ambalaj atığı olarak geçen bu atıkların geri dönüşümü ile ekonomiye 14 milyon 521 bin TL kazanç sağlandı. Çelik kutular demir-çelik fabrikalarında tekrar eritilerek, hammadde haline getiriliyor.
2013 yılında toplamda teneke kola, teneke bira, peynir tenekesi, yağ tenekesi, konserve gibi metal ambalaj atığından toplam 38 milyon 131 bin TL’lik kazanç sağlandı.
Meşrubat kutuları gelişigüzel dışarıya atıldığında hayvan ve bitkilere zarar veriyor. Bu atıklar yüzeysel ve yer altı sularını kirletiyor, hava kalitesini bozuyor ve gürültü kirliliğine neden oluyor. İklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonunu azaltmak için meşrubat atıklarının toplanması gerekiyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Vekili Muhammet Ecel “Bir ton kullanılmış alüminyumun yani meşrubat kutularının geri dönüşümü sağlanırsa; 15 bin litre soğutma suyu, 860 litre maddelerin işlenmesi ya da üretilmesi sırasında ve fabrika içindeki ekipmanların temizliği için kullanılanpross suyu, 2 bin kilogram karbondioksit ve 11 kg kükürt dioksit emisyonu daha az kullanılmış oluyor” dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.