Konut fiyatı artışında Türkiye 6. sırada

Konut fiyatı artışında Türkiye 6. sırada

Konut piyasasının toparlanma içinde olduğunu belirten IMF’ye göre birçok ülkede konutlar aşırı değerli

A+A-

Türkiye, konut fiyatları artışında Brezilya, İsrail, İsviçre, ABD, Hindistan, Almanya, Çin, Norveç, Lüksemburg, İsveç gibi ülkeleri geride bırakıyor. Bu konuda Türkiye'nin önündeki ülkeler ise Hong-Kong, Ukrayna, Filipinler, Yeni Zelanda ve Kolombiya.
IMF Finance and Development Magazine’de yayınlanan bir makalede “Konut piyasası toparlanıyor, fakat birçok ülkede gayrimenkul hala aşırı değerli” denildi.

Makalede, 2013’ün ikinci çeyreği itibarıyla konut fiyatlarında yıllık artış sıralamasında Hong Kong yüzde 15 ile ilk sırada yer aldı. Türkiye yüzde 8,5 ile altıncı sırada. Konut fiyatlarının en fazla düştüğü ülkeler ise yüzde 11'le Macaristan, yüzde 10,5'le Hollanda ve Yunanistan (%10.1) oldu.

Buna göre küresel olarak konut fiyatları, şu anda 2007’deki zirvenin yüzde 8 altında bulunuyor. Buna göre 51 ülkenin basit ortalamasından oluşturulan, 2000 yılının 100 kabul edildiği IMF Küresel Konut Fiyatı Endeksi, hafif yükselişle şu anda 127’de bulunuyor.
IMF Konut Fiyatları Endeksi, 51 gelişmiş ve gelişen ülkenin 31’inde yükselmiş oldu. Birçok OECD ülkesinde konut fiyatlarının kiralara oranı, tarihi ortalamanın üzerinde ve bu gelecekteki fiyat düzeltmeleri için ortam oluşturuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.