Konut kredisi erken ödemesindeki muamma sürüyor

Konut kredisi erken ödemesindeki muamma sürüyor

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası 'erken ödeme tazminatı'nı tamamen ortadan kaldırmadı. Bankalar, sabit faizli konut kredilerinde tüketiciden kapama tazminatı isteyebilecek.

A+A-

Meclis'ten geçen yeni Tüketici Yasası'ndaki son dakika önergesi kafaları karıştırdı. Önergeyle tasarıdan çıkarılan "Bankalar erken ödeme tazminatı alır" maddesi yanlış algılandı. Sözkonusu değişiklik ihtiyaç kredileri ve değişken faizli konut kredisini kapsıyor. Sabit faizli konut kredisinde erken kapama cezası devam ediyor. Yasanın ilgili hükmünde "Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi konut finansmanı borcunun tamamını erken ödeyebilecek. Bu hallerde, finansman kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü olacak. Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, finansman kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilecek" deniliyor.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.