Konutlara yeşil sertifika geliyor

Konutlara yeşil sertifika geliyor

Türkiye'de elektrik-su tüketiminde önemli tasarruf sağlayan ve çevre duyarlılığının ön plana çıktığı 'yeşil bina' konseptinde gerçekleştirilen projelerde 2013 yılında kayda değer hareketlilik yaşandı. 2013'ün ilk 9 ayında 13 proje sertifika alırken, 50 pr

A+A-

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Duygu Erten'in yaptığı açıklamaya göre, ABD'deki araştırmalar, yeşil binaların enerji tüketiminde yüzde 24-50, karbondioksit salımında yüzde 33-39, su tüketiminde yüzde 40 ve atıklarda yüzde 70'e varan düşüş sağladığını ortaya koyuyor. Erten, Türkiye'de yeni yapıların çevre dostu bina kriterlerine göre inşa edilmesi ve mevcutların da bu kriterlere uygun dönüştürülmesiyle hem çevreye zararın azalacağını hem de büyük oranda tasarruf edileceğini belirterek, "Ülkemizde yeşil bina örnekleri arttıkça bilinçlenme de artacak. Çünkü hem yatırımcılar hem de kullanıcılar uzun dönemde yeşil binanın avantajlarını görecek" dedi. Türkiye'deki sertifikalı yeşil binalar ve bunların özelliklerine ilişkin çalışma yaptıkların kaydeden Erten, Türkiye'deki sertifikalı yeşil bina sayısının 2007'de 1, 2008'de 4, 2009'da 12, 2010'da 20, 2011'de 40, 2012'de 50, 2013'te ise 63 olduğunu belirtti.
Erten sözlerini şöyle sürdürdü: ''Her yıl sertifikalı yeşil bina sayısı katlanarak artıyor. Yeşil bina sektörü için 2013 hareketli bir yıl oldu. Yılın İlk 9 ayı içinde 13 bina daha yeşil bina sertifikası aldı, 50 bina daha sertifika almak için çalışmalara başladı. Türkiye gibi yapı stoğu 19 milyon olan bir ülkede yeşil bina sayıları az gibi görünse de artış ivmesi göz önüne alındığında sektörün hızla büyüdüğü görülür. Büyümenin nedeni hem konunun güncelliği hem de inşaat sektörünün çevre dostu uygulamalara yönelmesidir. Dünya Yeşil Binalar Konseyi adı altında kurulan dernekler yeşil bina sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Biz, 25 kurucu şirket ve üyeyle yola çıktık, Ekim 2013 itibarıyla 135 üyeye ulaşmış durumdayız.''

Türkiye'deki inşaat sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişimine öncülük etmeyi amaçladıklarını kaydeden Erten, bu yönde hem kamu hem de özel kurumlarla yakın ilişki içerisinde bulunduklarını vurguladı. Türkiye'de yeşil binaların yaygınlaşması için eğitimler ve konferanslar düzenlediklerini, pilot projeler geliştirdiklerini dile getiren Erten, "Kuruluşumuzdan bu yana yaptığımız çalışmalar, düzenlediğimiz Uluslararası Yeşil Bina Zirvesi sonucunda sektörde yeşil bina kavramının yaygınlaştığı, sertifikalı projelerin sayısının ve konuya ilginin artığı görülmektedir" ifadelerini kullandı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.