Kredilerdeki daralma devam edecek

Kredilerdeki daralma devam edecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Banka Kredileri Eğilim Anketi’ni yayınladı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankaların 2018 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile 2019 yılının birinci çeyreğine ilişkin beklentileri içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’ni yayınladı.

Anket sonuçlarına göre, bankaların, tüm kredi türleri için uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya devam ettiği ve bu 
sıkılaşmaya sebep olan en önemli faktörlerden birisinin genel ekonomik faaliyetlere ilişkin beklentiler olduğu görüldü. 2019 yılının birinci çeyreği için beklentiler ise uzun vadeli krediler ve yabancı para cinsinden açılan krediler hariç işletmelere verilen kredilerde ve taşıt kredilerinde standartların temelde aynı kalacağı, konut ve diğer bireysel kredi türlerinde gevşeyeceği yönünde.

Ayrıntılar şu şekilde:

"Anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde, yılın dördüncü çeyreğinde işletmelerin kredi talepleri genel olarak azalmıştır. Tüm bireysel kredi türlerinde de kredi taleplerindeki azalış devam etmiştir. 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin beklentiler ise tüm işletme kredi türlerinde ve tüm bireysel kredi türlerinde kredi talebindeki azalışın devam edeceği yönündedir.

Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın dördüncü çeyreğinde yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarındaki sıkılaşma zayıflayarak devam etmiştir. 2019 yılı birinci çeyreği için bankaların beklentileri yurt dışı fonlama koşullarında söz konusu eğilimin devam edeceği, yurt içi fonlama koşullarında ise gevşeme görüleceği yönündedir." 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.