Kripto Para Sözlüğü

A    B    C    D    E    F    G    H    I    İ    J    K    L    M   
N    O    Ö    P    R    S    Ş    T    U    V   W     Y    Z   

Akümülasyon nedir?

Kriptopara fiyatının yükseliş ya da düşüş dalgalanmaları olmadan bir süre dar bir fiyat aralığında hareket etmesini ifade eder.

Adres nedir?

Taraflar arasında kriptopara alımı ve gönderimi gerçekleştirmek üzere paylaşıma açık bir şekilde kullanılan ve alfa numerik karakterlerden oluşan güvenli tanımlayıcı niteliğindeki kod kümesini ifade eder.

Arbitraj  nedir?

Platformlar arasındaki fiyat farklarından faydalanarak, fiyatın düşük olduğu platformdan alıp, fiyatın yüksek olduğu platformda satış yapma işlemlerini ifade eder.

Altcoin nedir?

Kronolojik olarak Bitcoin’den sonra ortaya çıkan ve Bitcoin teknolojilerinde faydalanarak ortaya çıkan tüm kriptopara birimlerini ifade eder.

Airdrop nedir?

Bedelsiz Dağıtım , Kriptopara proje ekiplerinin, ücretsiz olarak veya önceden belirlenmiş bazı şartları (talep formu doldurma, sosyal medya paylaşımı, beğenme vb.) yerine getiren kullanıcılara ücretsiz olarak kriptopara dağıtmasını ifade eder. Kullanıcıların cüzdanlarına gönderilen bu kriptoparaların kullanımı kısıtlanmış veya bazı şartlara (blokzincirinin yayına başlama, kriptopara alım satım platformunda listelenme vb.) bağlanmış olabilir.

ATL nedir?

Bir kripto para biriminin tarihte görüldüğü en düşük fiyat değeridir.

ATH nedir?

En Yüksek Fiyat , İngilizce “All Time High” kelimelerin kısaltması olan ATH, kriptopara fiyatının bir itibari para birimi (Dolar, Türk Lirası, Euro vd.) karşısında ulaştığı en yüksek değeri ifade eder.

Atomic Swap  nedir?

Zincirlerarası Takas , Farklı blokzincirlerinde yer alan kriptoparaların, arada herhangi bir aracı olmadan takas edilebilmesine olanak sağlayan teknolojidir. İşlemler, çoklu imzalı cüzdanlar ve akıllı kontratlar aracılığıyla alıcı ve göndericinin onaylarıyla gerçekleştirilir.

Balon nedir?

Piyasa katılımcılarının fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumu açıklar, fiyatların talep sebebiyle gerçekte olması gereken değerin çok çok üstüne çıkması durumudur. bunu genellikle pazar düzeldikçe fiyatlarda hızlı ve keskin bir düşüş izler.

Bit nedir?

Bitcoin’in 1 milyon parçasından birini (0.000001 BTC) ifade eder. (Bkz. μBTC)

Bitcoin nedir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto rumuzlu anonim kişi ya da grup tarafından deneysel olarak ortaya atılmış herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın kullanıcılar arasında aracısız olarak değer transferi sağlayan dijital ödeme yöntemidir. Ulusal para birimlerine alternatif olarak ortaya çıkmış ancak henüz Türk hukuku çerçevesinde resmi bir ödeme aracı olarak kabul görmemiştir. Sembolü ฿, kısaltması ise BTC‘dir

Block nedir?

Belirli bir süre zarfında yapılmış olan işlemlere ilişkin işlem ve onay kayıtlarının tutulduğu şifrelenmiş veri kümesini ifade eder.

Block Explorer  nedir?

Blokzinciri üzerinde gerçekleşen işlemlerin tüm katılımcılar tarafından takip edilmesini sağlayan herkesin erişimine açık internet sitesini ifade eder. Bitcoin’in aşağıda ayırılmış) blok gezgini adresi https://blockchain.info/Block

Blok Ödülü nedir?

Bir blokta yer alan şifrelenmiş işlem kayıtlarının doğruluğunu matematiksel işlemler ile doğrulayan madenci/madencilere verilen teşvik ödülüdür.

Blockchain nedir?

Bloklar üzerinde verilerin değiştirilemez bir şekilde saklanmış olduğu devamlı olarak büyüyen merkeziyetsiz veritabanını ifade eder. Verilerin yer aldığı şifrelenmiş veri kümesi olan “blok” ile bu blokların hemen önceki bloklara şifrelenmiş imzalar yoluyla bir araya gelmesini ifade eden “zincir” ifadelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Bollinger Bantları nedir?

John Bollinger tarafından geliştirilen, basit hareketli ortalamaları esas alan indikatörün adıdır.Bollinger bantları fiyatların göreceli olarak yüksek veya düşük olduğu hakkında fikir vermektedir. Bu indikatörün değerlendirmesine göre fiyat; üst banda yakınsa göreceli olarak yüksek, alt banda yakınsa göreceli olarak düşüktür.

Bull / Boğa  nedir?

Piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir.

Botlar nedir?

Alım-satım kurallarının önceden belirlenmiş bir algoritmaya dayalı olarak, trade işlemlerini çok hızlı bir şekilde yürüten otomatik ticaret yazılımlarıdır.

Buy to Dip (Dipten Alma) nedir?

Fiyatlar düşük bir noktada iken alma işlemine verilen bir tabirdir.

Buy Wall (Alış Duvarı) nedir?

Bir kripto para birimi belirli bir değerdeyken, güçlü alım talepleri belli bir fiyat üzerine yığıldığında görülür. Alım için uygun zaman işareti olarak algılanabilmekle birlikte, sahte duvar ihtimaline karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Cloud Mining / Bulut Madenciliği nedir?

Uzaktan işleme gücü olan madencilik, genel olarak enerjinin uygun maliyetli olduğu ve çevre sıcaklığının yıl boyunca soğuk olan ülkelerde bulunan madencilik firmalarına evinizdeki bilgisayarınızla katkı sağlarsınız ve sağladığınız katkıya orantılı olarak koin alırsınız.

Candlesticks (Mumlar) nedir?

Mumlar, belirli bir zaman içindeki fiyat değişikliklerini göstermek için kullanılan bir grafik tekniğidir. Her mum 4 bilgi noktası sunar açılış fiyatı, kapanış fiyatı, yüksek ve düşük. Kısaca “candles” olarak da bilinir.

Correction / Düzeltme nedir?

Genelde fiyatın hızlı bir artış göstermesinden sonra bir miktar geri çekilme yapması durumu.

Coin nedir?

Kendisine ait bir blokzinciri platformuna sahip olan ve bir projeden bağımsız olarak faaliyet gösterebilen, bir ödeme methodu olarak kullanılabilen para birimi benzeri dijital değer temsilini ifade eder.

Coin Burn Kriptopara Yakma İşlemi nedir?

 Kriptoparaların belirli bir kısmının, proje ekibi veya kriptopara sahibi tarafındna tekrar kullanılamaz hale getirilmesini ifade eder. Yakılan kriptoparalar dolaşımdaki toplam adedin azalmasına neden olur.

Dead Cat Bounce , Ölü Kedi Sıçraması nedir?

Kriptopara fiyatının gözardı edilemeyecek bir düşüş hareketinden sonraki kısa süreli yükselişini ifade eder.

DoS Attack Dağıtık Hizmet Reddi Saldırısı nedir?

web siteleri ya da servislerine, aynı anda birden fazla IP adresi üzerinden, çok sayıda cihaz ile eş zamanlı erişim istekleri göndererek, web sitesinin ya da servisinin sistem kaynaklarının tükenmesine ve kullanıcı isteklerine cevap verememesine neden olan siber saldırı türüdür.

Decentralized / Merkezi olmayan nedir?

Kontrolün tek merkezden gerçekleşmediği, dağıtık ve bağımsız yapıyı ifade eder.

Decentralized Applications Merkeziyetsiz uygulamalar  nedir?

Merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan uygulama. Uygulama tek bir sunucuda barındırılmak yerine ağa bağlı tüm sunucularda çalışır.

Decentralized Autonomous Organizations (DAO) nedir?

Merkeziyetsiz otonom organizasyon Akıllı sözleşmelerde kodlanmış kuralların uygulandığı organizasyonu ifade eder.

Decentralized Exchange (DeX) nedir?

Merkeziyetsiz borsa Merkezi bir kontrole ihtiyaç duymaksızın kriptopara ve diğer dijital varlıkların eşler arasında alım satım işlemlerini sağlayan platformu ifade eder.

Dump nedir?

Ani Fiyat Düşüşü Kriptopara fiyatının kısa zaman dilimi içerisinde, rutin piyasa hareketlerinin aksine hızla düşmesini ifade eder.

Dust Transactions nedir?

Gereksiz transfer Blokzincirinde yer tutmakla birlikte finansal maliyeti oldukça az olan işlemleri ifade eder. Bu tip işlemlerin zincirde yer alması veri boyutunu arttırdığı için Bitcoin geliştiricileri tarafından bu yöndeki işlemleri kaldırmak üzere çalışmalar yapılmaktadır.

Exchange / Borsa nedir?

Kripto para alıp – satmak için kripto – kripto ve/veya fiat para veya diğer kripto para birimleri kripto ticareti yapmasını sağlayan platformlar.

Emission (of Coin) nedir?

Kriptopara emisyonu Herhangi bir kriptoparanın üretilme hızını ifade eder.

ERC-20 | ERC-721ERC-20 | ERC-721ERC-20 nedir?

Akıllı kontratlara kriptopara olarak kullanılmak üzere) jetonların entegre edilmesi için bir Ethereum jeton standardıdır. ERC-721 ise dönüşümsüz, bölünemez ve benzersiz jetonlar oluşturmak üzere 2017’de çıkarılmış bir diğer jeton standardıdır. ERC20 jetonları, kriptopara jetonları ERC721 jetonları ise değer jetonları olarak tanımlayabiliriz. ERC721 jetonları takas edilemez ama borç verilebilir ya da devredilebilir.

Fiat-Pegged Currency | Fiat-Backed Currency nedir?

İtibari para destekli kriptopara , Sabitlendiği ulusal para birimine göre değerlendirilen kriptoparaları ifade eder. Ortaya çıkış amacı değer istikrarsızlığını gidermektir. Örneğin, Tether 1:1 oranında Amerikan Doları’na endekslenmiştir. Bu nedenle 1 Tether her zaman 1 Amerikan Doları’na eşit miktarda değere haizdir.

FOMO ( Fear Of Missing Out) nedir?

“Fırsatı kaçrma korkusu” anlamına gelen ve yatırım bağlamındaki bir kısaltma, potansiyel olarak karlı bir yatırım fırsatını kaçırma ve daha sonra pişman olma endişesi anlamına gelir.

Fork / Çatallanma nedir?

Bir blokzincirin teknik değişiklik ya da bir zorunluluk nedeniyle birden fazla kola ayrılması. Teknik değişiklik geriye doğru uyumlu olursa yumuşak çatallanma, uyumsuz olursa sert çatallanma olarak adlandırılır.

FUD/ Tedirginlik nedir?

İngilizce “Fear uncertainty and doubt” kelimelerinin kısaltmasıdır. Kriptopara fiyatının düşeceğine dair duyulan korku, belirsizlik ve şüphe ile ortaya çıkan tedirginlik durumunu ifade eder.

Futures / Vadeli sözleşme nedir?

Vadeli işlem sözleşmesi, bir malın belirli bir zamanda gelecekte belirlenen bir fiyattan alım veya satımı için standartlaştırılmış bir yasal sözleşmedir. Bunlar, her bir işlem için özelleştirilebileceği gibi bir borsada işlem yapmak yerine,OTC yani Over-the-counter olarak geçen tezgah üstü diye adlandıralan borsa dışında da gerçekleştirilebilecek olan sözleşmelerdir.

Faucet (Musluk) nedir?

Genellikle bir web sitesinde veya uygulamada barındırılan bir kripto para ödül sistemidir. Kullanıcıları belirli görevleri tamamladığı için ödüllendirir. Çoğunlukla kripto paralara ilgi duyan insanlara teşvik amaçlı kullanılan bir tekniktir.

Fiat nedir?

Merkez Bankaları tarafından üretilen piyasada geçerli olan gerçek para birimidir. Nakit yada Kartlar üzerinde tutulabilir.

Gas / Gaz hesaplama  nedir?

Ethereum blokzincirinde işlemlerin gerçekleştirilmesi için ağ üzerinde ortaya çıkan işlem ücretlerinin hesaplanmasını ifade eder.

Genesis Block /Başlangıç Bloğu nedir?

Blokzincirin ilk bloğuna sıfırıncı blok) verilen isimdir. Bu blokta, kriptoparanın üretim şartları, üretim miktarı, üreticinin özel mesajı vb. bilgiler yer alır.

Hash Power/Hash Rate nedir?

İşlemci gücü Blok doğrulaması için tüm madencilerin sarf ettiği toplam işlemci gücünü ifade eder.

Holder Çantacı / Sepetçi nedir?

Portföyünde bir veya daha fazla kriptoparayı uzun süreli olarak saklayan kullanıcıları ifade eder. Bu kullanıcılar, kriptoparaların fiyatları düşmesine rağmen satış yapmayı tercih etmezler.

Know Your Customer (KYC) nedir?

“Müşterinizi Tanıyın” kısaltması. Bu süreç bir müşterinin veya finans kuruluşunun bir müşterinin kimliğini küresel kara para aklamayı önleme yasalarına uygun olarak doğrulama yükümlülüğü anlamına gelir. Çoğu borsada, fotoğraf, kimlik ve veya bir yazının fotoğrafını talep etme yoluyla bu işlemi yerine getirmektedir.

Date of Launch / Lansman Tarihi nedir?

ICO’ların tokenlarını satışa çıkaracakları tarih için kullanılan bir terim.

Ledger nedir?

Değiştirilemeyen finansal işlemlerin kaydı, sadece yeni işlemlerle eklenir.

Leverage (Kaldıraç) nedir?

Finansal piyasalarda fonların kullanılabilirliğini artırmak için marjin ticareti sırasında borsa tarafından sunulan bir nevi işlem kredisidir.

Likidite nedir?

Kritpara alım satımında likidite, kriptopara alış ya da satış işleminin, hedeflenen fiyatı değiştirmeden veya çok düşük oranlarda değişerek gerçekleşmesini ifade eder.

Market Cap (Piyasa Kapitalizasyonu – MCAP) nedir?

Bir kripto para biriminin fiyatının toplam değeridir. Kripto para biriminin göreceli büyüklüğünü anlamanın yollarından biridir.

Masternode nedir?

Anadüğüm Blokzinciri ağında işlem onaylama, işlem gizliliğini sağlama gibi görevleri gerçekleştirmek için özel olarak yetkilendirilen veya oylama ile seçilen tam düğümleri (fullnode) ifade eder.

Market Order / Market Buy-Sell nedir?

Bir borsa üzerinde bir kripto para biriminin mevcut en iyi fiyat üzerinden satın alınması veya satılması işlemidir. Piyasa emirleri alıcı olarak doldurulur ve satıcılar ticaret yapmaya isteklidir.

Margin Call nedir?

Bir yatırımcının hesap değeri marj bakım miktarının altına düştüğünde görülür. Bu durumda aracı kurum (yada borsa), yatırımcının işlemine devam etmek için gerekli asgari bakım miktarını karşılamak için ek para veya menkul kıymet yatırmasını talep edecektir.

Marjin Ticareti (Margin Trading) nedir?

Bir tüccarın bir aracı kurumdan para almak için borçlanarak fon kullandığı bir prosedürdür. Ki bu da aracı kurumdan borç için teminat teşkil eder. Piyasanın, marjin işlemlerinin tam tersi yönde hareket etmesi, bir marj çağrısı alan tecrübesiz tüccarlar için riskli sonuçlar doğurabilir. Marjin işlemlerde ilgili para için long yada short açmak gerekir.

Maksimum arz miktarı nedir?

Kriptoparanın üretilmiş ya da üretilecek toplam adedini ifade eder. Üretim adedi sınırlandırılmış kriptoparalar daha değerli kabul edilir ancak bazı kriptoparalar sınırsız olarak üretilebilir.

mBTC / MiliBTC nedir?

Bitcoin’in 1000 parçasından birini ifade eder. (1 mBTC = 0.001 BTC) nedir?

Mineable nedir?

Madenciliği mümkün kriptopara , Madencilik faaliyeti ile elde edilen kriptoparaları ifade eder. Bu tür kriptoparalar, başarılı bir şekilde karışık algoritmik yapıları çözen madencilere teşvik mahiyetinde verilmektedir, bunun karşılığında ise işlemler onaylanır ve böylece yeni oluşturulan blok, zincire eklenir.

Miner/Madenci nedir?

Kriptopara transfer işlemlerini doğrulayan, doğrulama işlemi karşılığından ödül olarak kriptopara alan ve kriptopara üreten cihazlar ve bu cihazları yöneten kişiler) madenci olarak adlandırılır.

Mining nedir?

Madencilik faaliyeti Yeni kriptopara birimlerinin oluşturulması, blokların doğrularak zincire eklenmesi ve kriptopara transferlerini ifade eder.

Mining Pool/Madencilik havuzu nedir?

Madencilerin doğrulama işlemleri için kullandıkları işlem güçlerini zincirin bir sonraki bloğunu oluşturmak üzere yönlendirdikleri ve ölçek ekonomisinin sağlandığı yapıyı ifade eder. Madencilik havuzundaki sisteme göre madenciler, ödülleri anlaşmalara göre bölüşürler.

Mining Reward/Madencilik ödülü nedir?

Transfer işlemlerinin doğrulanması sonucunda yeni üretilen kriptoparaların ve blokta kayıtlı transferler için ödenen ücretlerin toplamını ifade eder.

Mining Rig/Madencilik donanımı nedir?

Madencilik için kullanılan bilgisayar türünü ve bilgisayar donanımını ifade eder. Bu donanım sadece madencilik faaliyeti yapmak amacıyla bir araya getirilmiş olabileceği gibi zaman zaman madencilik yapmak üzere çalıştırılıyor da olabilir.

Paper Wallet / Kağıt cüzdan nedir?

Kriptoparaların herhangi bir dijital ortama ihtiyaç duymaksızın özel adres/açık adresinin okunabilmesine imkanimkân sağlayan QR koduyla birlikte yer aldığı fiziki belgeyi ifade eder.

Peer To Peer (P2P) nedir?

Eşler arasıMerkezi bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın blokzinciri ağı üzerindeki düğümler arasında doğrudan gerçekleşen veri paylaşımı ile ortaya çıkan dağıtık ağ yapısını ifade eder.

Pump nedir?

Ani Fiyat Artışı Kriptopara fiyatının kısa zaman dilimi içerisinde, rutin piyasa hareketlerinin aksine hızla yükselmesini ifade eder.

Piyasa Emri nedir?

Kriptopara alım satım işlemlerinin, güncel piyasa fiyat ile gerçekleştirildiği emir türüdür.

Scam nedir?

Sahte veya aldatıcı bir kripto para birimi veya ICO .

Scrypt nedir?

Bitcoin madenciliğinde kullanılan SHA-256’ya alternatif bir Proof-of Work (PoW) algoritması. Scrypt madenciliği, ASIC’lerin sahip olduğu avantajı azaltmayı ve böylece ağ katılımını ve enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan saf CPU gücü yerine daha fazla belleğe dayanan bir yapıdır.

Second-Layer Solutions nedir?

Özellikle mikro işlemler ya da eylemler için ölçeklenebilirliğini ve verimliliğini artırmak için halka açık bir blockchain üzerine kurulu bir dizi çözüme denir. Bazı örnekleri; Plazma, TrueBit, Lightning Network ve daha fazlası.

SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) nedir?

ABD hükümetinin, federal menkul kıymet yasalarının uygulanmasından, menkul kıymet kurallarının önerilmesinden ve menkul kıymetler endüstrisinin, ülkenin hisse senedi ve opsiyon borsalarının ve diğer ilgili faaliyet ve organizasyonların düzenlenmesinden sorumlu bağımsız bir birimidir.

Shilleme nedir?

Bir kripto para veya ICO projesini coşkuyla teşvik etme eylemi.

Shitcoin nedir?

Gerçek bir potansiyel değeri veya kullanımı söz konusu olmayan coin.

Shortlama nedir?

Bir traderın, fiyatın düşmeye devam edeceği beklentisiyle hareket ettiği bir ticaret tekniğidir. Kısaca düşüş beklentisidir.

Spot Piyasası nedir?

Kripto para birimlerinin takaslarının derhal gerçekleşmeleri için işlem yapıldığı bir ortak piyasadır. Vadenin daha sonraki bir tarihte gerçekleşeceği vadeli bir piyasanın tersi bir piyasadır.

Satoshi Nakamoto nedir?

Bitcoin teknik dokümanını yayınlayan ve ilk blokzincirini oluşturan, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler. Dokümanın ve ilk blokzincirin Satoshi Nakamoto takma adıyla var olması, Bitcoin’in sahibi ve merkezi olmayan bir kriptopara olarak tanımlanmasına neden olmuştur.

Satoshi (Sats) nedir?

100 milyon parçaya bölünebilen Bitcoin’in en küçük birimini ifade eder. Örn. Türk Lirası için kullandığımız Kuruş’un Bitcoin için karşılığı Satoshi’dir.

Sepet nedir?

Kriptopara portföyünü ifade eder.

SHA-256 nedir?

256 Bitlik Güvenli Kriptografik Özet Algoritması ABD Ulusal Güvenlik Birimi NSA) tarafından geliştirilen “Güvenli Kriptografik Özet Algoritması” temelli kriptografik veri şifreleme yöntemini ifade eder.

Smart Contract /Akıllı Sözleşme nedir?

Blokzinciri ağı üzerinde yer alan veriler üzerinde sınırları önceden belirlenen bir akış içerisinde işlem yapılmasını sağlayan ve güvenli bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanan merkezi olmayan platformu ifade etmektedir. Hukuki bağlayıcılık taşımayan akıllı sözleşmeler, tarafların zincirin içeriği hakkında anlaşarak kriptografik olarak imzalanmasıyla blokzinciri ağına yüklenmektedir.

Soft Fork / Yumuşak çatallanma nedir?

Madencilerin yazılımlarını yükseltmesini gerektiren ve zincirde önceden geçerli olan işlemlerin geçersiz kılındığı zorunlu olmayan teknik değişikliği ifade eder.

Softcap / Alt Limit nedir?

Koin arzı sürecinde bir yatırımcıdan alınabilecek en düşük yatırım limitini ifade eder. Belirlenmiş olan alt limit sağlanmadığı sürece öncü coin koin arzı gerçekleştirilemez.

Soğuk cüzdan nedir?

Kriptoparaların sürekli olarak barındırıldığı internete bağlı olmayan çevrimdışı ortamları ifade eder.

Stable Coin nedir?

kriptopara Üreticisi tarafından karşılığında 1:1 oranında itibari para rezervi tutulan ve kriptopara alım satım platformlarında USD, EUR, GBP, JPY vb para birimleri yerine kullanılan kriptoparalar. Örn. USDT Tether), Pax Paxos Standart), TUSD True USD) vb.) Ancak alım satım platformlarındaki işlem komisyonları nedeniyle bu kriptoparaların fiyatları 1 birim üzerinde ya da altında olabilmektedir.

Tangle /Arapsaçı nedir?

IOTA adı verilen kriptopara tarafından geliştirilen ve blokzinciri teknolojisinden farklı olarak hiçbir işlem ücreti olmadan varlık transfer edilmesini sağlayan ve kullanıcılar tarafından doğrulamaların gerçekleştirildiği alternatif teknolojiyi ifade eder.

Token Jeton nedir?

Dağıtık defter teknolojisinin kriptoparalar haricinde bir diğer uygulama örneği olarak ortaya çıkmıştır. Mevcut bir blokzinciri üzerinde bir proje ekosistemi içerisinde belli bir değer veya faydayı temsil eden dijital kripto varlıkları ifade eder. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri üzerinde üretilen projeler buna örnek olarak verilebilir.

Tokenize /Jetonlaştırma nedir?

Herhangi bir ürün veya hizmetin dijital dünyada dijital varlık olarak karşılığının alım – satım işlemlerine konu olmasını ifade eder.

Validator /Doğrulayıcı nedir?

Blokzincirinde gerçekleşen işlemlerin ‘hukuka’ uygun ve çifte harcamaya yadayâda kötü niyetli işlemlere konu olmadığı gibi zincirin güvenliğine ilişkin hususlarda doğrulamakla görevli olan cihazı veya cihazı yöneten kişiyi ifade eder.

Virtual Currency /Sanal para nedir?

ABD Vergi Dairesi IRS) sanal parayı “Bir değişim aracı, bir hesap birimi ve / veya bir değer saklama aracı olarak çalışan ve herhangi bir yargı alanında yasal ihale statüsüne sahip olmayan bir değerin dijital temsili” olarak tanımlamaktadır.

Volatile nedir?

Dalgalı/Hareketli Fiyat Düzensiz olarak yükselen ve alçalan kriptopara fiyat hareketlerini ifade eder.

Volatility nedir?

Yüksek Fiyat Hareketliliği Düzensiz olarak yükselen ve alçalan kriptopara fiyat hareketlerini ifade eder.

Wallet Cüzdan nedir?

Kriptoparaları depolamak için kullanılan, gizli anahtarları saklayan cüzdan oluşumunu ifade eder. Masaüstü, yazılım, donanım, kağıtkâğıt gibi çeşitli türleri vardır.

Whitepaper nedir?

Teknik doküman Kriptopara arzında bulunan bir proje ekibinin, projenin teknik detaylarını ve ekip olarak edindikleri misyon ve vizyonu yol haritaları ile beraber ortaya koyan dokümanı ifade eder.

Whale (Balina) nedir?

Büyük miktarlarda kriptoya sahip yatırımcıları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Özellikle piyasayı manipüle etmek için yeterli paraya sahip olanlar kastedilir.

When Lambo? When Moon? nedir?

Lamborghini’yi ne zaman alıyoruz? Ay’a ne zaman çıkıyoruz? Piyasanın ne zaman canlanacağına dair esprili dille sorulan meşhur kalıplaşmış sorulardır.

WhiteList nedir?

Bir ICO sürecinde, ön satışta yer almak veya satın almak için kayıt yaptıran onaylanmış katılımcıların listesidir.

Zero Confirmation Transaction nedir?

Onaylanmamış işlemTransfer gerçekleştikten sonra işlemin henüz madenci tarafından onay almadığını ifade eder.