Kuyumcular kredi kartında üç taksitten yana

Kuyumcular kredi kartında üç taksitten yana

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu,  kredi kartı ve kredilerde taksitlerin sınırlandırılması taslağına ilişkin, kuyumculuk sektöründe taksit sayısının 6'ya değil 3'e indirilmesinin daha faydalı olacağını belirtti.

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) banka ve kredi kartları ile bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılması hakkındaki taslak konusunu değerlendiren Kameroğlu, kendi sektörlerinde hiç taksit yapılmamasının daha iyi olduğunu ifade etti. Kameroğlu, altın fiyatlarının her an yükselme ve düşme riskinden dolayı, kuyumcuların ürünlerini peşin ya da kredi kartından tek çekim ile satmak istediğini vurgulayarak, "Tabii ki burada rekabet şartları altında zaman zaman farklı uygulamalar oluyor. Kredi kartlarında taksitlerin uzun olması demek, kendi sektörüm açısından değerlendirdiğimde, bence vatandaşın ürünü daha pahalı alma ihtimali yüksek demektir. Çünkü eğer peşin alırsa veya kredi kartına tek çekim alırsa özellikle değerli taş, pırlantalı mamuller ve işçilikli ürünlerde pazarlık etme şansına sahip olur. Zaten kuyumcular 22 ayar tel bilezik, klasik bilezik, Cumhuriyet altını ve darphane ürünlerini kredi kartlarıyla satmak istemezler. Çünkü zaten ürünün üzerinde çok küçük bir yüzde, 2-3 civarında kar etme ihtimali varken, yaklaşık yüzde 3 oranında bankaya komisyon verme hiç akıl karı değildir" dedi.
Alaattin Kameroğlu, Anadolu'da kuyumcuların genelde kredi kartını fazla kullanmadıklarını dile getirerek, "Anadolu'da kuyumcuların kredi kartı ile kuyumcudan alışveriş etme oranı, kesin bir rakam olmamakla birlikte tahminen yüzde 10 diyebiliriz. İstanbul'da, büyükşehirlerde ise bu oranı yaklaşık yüzde 20-30 olarak düşünebiliriz. 3 büyük ildeki AVM'lerde kuyumcuların kredi kartıyla satış oranına yaklaşık yüzde 50 dersem, aynı bölgelerde AVM dışındaki kuyumculardaki satış oranı yüzde 25-30 diyebilirim. Bu durumda, AVM'lerdeki kuyumcuların daha fazla etkileneceğini düşünebiliriz" ifadelerini kullandı. Kameroğlu, kuyumculuk sektörünün taksit sınırlamasından etkilenmeyeceğini vurgulayarak, "Bence taksit sayısının 6'ya değil, 3'e indirilmesi daha faydalı olacaktır" dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.