Macaristan'dan Rus ambargosuna veto çıkışı

Macaristan'dan Rus ambargosuna veto çıkışı

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gurgas, Macaristan hükümetinin Rusya'ya yönelik yaptırımların genişletilmesini desteklemediklerini belirtti.

A+A-

Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya yönelik yaptırımların genişletilmesini planlarken, birlik içinde çatlak sesler duyuluyor.

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gurgas, Rusya'ya yönelik enerji ambargosunu Macaristan'ın veto edeceğini söyledi.

Gurgas, Macaristan'ın Rusya'ya yönelik yaptırımların genişletilmesini desteklemediğini belirtti.

Bloomberg kaynaklarına göre Avrupa Birliği, Rus petrolü için ithalatın yıl boyunca kademeli olarak kısıtlanmasını ve yıl sonunda tamamen yasaklanmasını öngören bir teklif vermeye hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, yaptırım kararı AB büyükelçilerinin bir araya geleceği toplantıda alınabilir. Ancak AB’nin altıncı yaptırım paketi olacak teklifin hala netleşmediği ve resmi bir teklif olarak sunulmadan üzerinde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor.

Bazı ülkeler karşı çıkıyor

AB yaptırımları, birliğe 27 ülkenin tamamının desteğini gerektiriyor ve aralarında Macaristan’ın da bulunduğu bazı ülkeler, Rus petrolünü hedef alan yaptırımlara uzun süredir karşı çıkıyor.

Bloomberg daha önce yaptığı bir haberde daha önce enerji yaptırımlarına direnen ülkelerden olan Almanya’nın yeni yaptırım paketine yeşil ışık yaktığını bildirmişti.

Doğalgaz krizi nedeniyle gerilimin yüksek olduğu ve Putin’e savaş konusunda baskı yapmaya çalışan AB’nin alacağı bir petrol ambargosu kararının riskleri önemli ölçüde artıracağı düşünülüyor. AB, 2019 yılında birliğin ham petrol ithalatının yaklaşık üçte ikisini Rusya’dan gerçekleştirmişti.

İlgili Haberler