Makine sektörü ihracatı yüzde 8 arttı

Makine sektörü ihracatı yüzde 8 arttı

Makine sektörü ihracatı 2013'te yüzde 8 artarak 14 milyar dolara ulaştı

A+A-

Türk makine sektörünün ihracatı 2013 yılında yüzde 8 artarak 14 milyar dolara yükseldi. Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği (MAİB) ve Makine Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, yaptığı yazılı açıklamada,  2012 ve 2013 yılında dış pazarlarda yaşanan olumsuzluklara karşın makine sektörü ihracatının artışını sürdürdüğünü ifade etti.

Geçen yıl ihracatın yüzde 8 artarak 14 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Dalgakıran, sektörün 2014 ihracat hedefinin ise yüzde 15 artışla 16 milyar dolar olduğunu belirtti. Dalgakıran, 2014 yılında pazarlardaki koşulların geçmiş iki yıla göre daha iyi olmasını beklediklerini aktardı.

Sektörün, 2013 yılında Almanya’ya ihracatında yüzde 10, ABD'ye ihracatında yüzde 16 artış olduğunu vurgulayan Dalgakıran, şunları kaydetti: "Bu iki ülke gibi gelişmiş ülkelere mevcut şartlarda bu oranlarda ihracat artışı kaydetmemiz bizleri sevindiriyor ve cesaretlendiriyor. 2014 yılında dünya ticaretinde özellikle gelişmiş ülkelerdeki toparlanma beklentisi ihracatımıza ivme kazandıracak. Avrupa pazarının gelişimi sektör için önemli. Bu pazara yönelik de olumlu beklentilerimiz var.

Sektörün 200’ü aşkın ülkeye ihracatı içerisinde Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri; ayrıca ABD ve Rusya da önemli destinasyonlar arasında. Başlıca pazarlarda çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütüyoruz. Bunların başında Almanya’da yürütülen faaliyetler var. Hollanda, Brezilya ve Endonezya’nın yanı sıra Rusya ve ABD için de tanıtım atağına geçiyoruz."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.