MB Başkanı, kur ve faizde iyimser

MB Başkanı, kur ve faizde iyimser

TCMB Başkanı Erdem Başçı, Merkez Bankası’nın enflasyona karşı tedbir aldığını ve faizleri buna göre belirlediğini belirterek, "Döviz kuru yükseldi diye Merkez Bankası faizleri artırmaz" dedi.

A+A-

Denizli Ticaret Odası’nda konuşma yapan Merkez Bankası Başkanı Başçı, “Kurdaki yükseliş normal, özel sektörün tedirgin olmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil. Alarmist olmaya gerek yok, işler kademeli olarak yoluna girecek” dedi.

Denizli Sanayi Odası ile Dünya Gazetesi’nin ortaklaşa düzenlendiği Para Politikaları konferansında konuşan Erdem Başçı, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeler yaptı. Başçı’nın açıklamalarından bazı ifadeler şöyle:
“Kısa vadeli faizlerin kontrolü PPK’da, enflasyonda bir tehlike görürsek ancak ayarlarız.

Merkez Bankası enflasyona karşı tedbir alır, faizleri buna göre belirler, döviz kuru yükseldi diye Merkez Bankası faizleri artırmaz. Son yaptığım konuşmada bu mesaj alındı, piyasa bu mesajı anladı. Niye kur hala yükseliyor derseniz, firmalarımız hala döviz alıyorlar, açık pozisyonlarını kapatmak istiyorlar. Alarmist olmaya gerek yok, işler kademeli olarak yoluna girecek. Kurdaki yükseliş normal, özel sektörün tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok.
Reel efektif kurda yüzde 2 civarında bir trend normal.

Reel efektif kurda 120'nin üzerine çıkmasını pek istemedik, politika tedbirleri aldık ve engelledik. Reel efektif kurda son verilerle 110 seviyesinin altındayız. TL aşırı değersiz bölgede ama geri döner. Gelecek sene sermaye akımları güçlenirse aşırı değerlenmeyle karşı karşıya kalabiliriz, bize 1,80'e gelmesini engelle denebilir.

Dolar/TL ne kadar 1.92'ye yakın olursa enflasyon da yüzde 6.2'ye o kadar yakın olur. Merkez Bankası olarak fiyat istikrarını takip ederek gerekli tedbirleri almayı sürdüreceğiz. İş dünyası gelişen ülkelerdeki düşük büyüme dönemine hazırlıklı olmalı. Büyümede 2014 yılı için global olarak daha iyimser bir beklenti var. Büyümede gelişmekte olan ülkeler içersinde en düşük aşağı yönlü revizyon Türkiye'de.”

‘Fed ne kadar açık ve net konuşursa, o kadar iyi’

Merkez Bankası Başkanı Edem Başçı, Fed'in mesajının içeriğinin önemli olmadığını belirterek, "Fed ne kadar açık ve net konuşursa, o kadar iyi" dedi. Fed'in tahvil alımını azaltma kararının fiyatlara yansımış durumda olduğunu belirten Başçı, "Fed dediğini yapar ve fiili olarak tahvil azaltımı yaparsa, bunun piyasaya etkisi çok sınırlı olur" diye konuştu.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.