Medical Park'ın patronu değişti

Medical Park'ın patronu değişti

Medical Park'ta yüzde 40 hissesi olan Carlyl, hisselerinin devri konusunda Turkven ile anlaştı. Diğer iki ortak da aynı şekilde hisselerini devredecek

A+A-

Özel sermaye fonu Carlyle'ın Ortadoğu ve Afrika Eşbaşkanı Can Deldağ, hastaneler zinciri Medical Park'taki yüzde 40 hisselerinin Turkven tarafından yönetilen fonlara satışı konusunda anlaştıklarını, Medical Park'ın diğer iki ortağı olan Usta ve Sancak gruplarının da hisse satışı ile şirketin çoğunluk hisselerinin Turkven'e geçeceğini söyledi.

Deldağ, düzenlediği telekonferansta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Medical Park'ın satışı konusunda bugün itibariyle anlaşma imzaladık, şirketin çoğunluk hissesi Turkven'in yatırım danışmanlığını yaptığı fonlara satılacak. Carlyle yüzde 40 hissesinin tamamını satıyor, ortaklarımız Usta ve Sancak grupları da kendi hisselerinin bir kısmını satıyorlar, böylece şirketin çoğunluk hissesi el değiştirmiş oluyor" dedi.

Satış öncesinde Medical Park'ta Usta ve Sancak gruplarının da yüzde 30'ar hissesi bulunuyordu. Satış fiyatını ve el değiştiren hisse miktarını açıklamayacaklarını belirten Deldağ, en kısa zamanda Rekabet Kurulu'na başvuru yapacaklarını söyledi. Medical Park'a dört yıl önce yatırım yaptıklarını hatırlatan Deldağ, bu süre zarfında hastane alanının iki katına ulaştığını, hastane sayısının 13'ten 18'e çıktığını, çalışan sayısının da 11,000'e geldiğini kaydetti. Carlyle, Sancak ve Usta grubuna Goldman Sachs ve Credit Suisse danışmanlık yaptı.

Carlyl'ın Türkiye yatırımları sürecek

Önümüzdeki dönemde Carlyle'ın Türkiye'ye yatırımlarının artarak süreceğini belirten Deldağ, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de son 10 yıllık büyümenin iç pazardan ve tüketicinin artan satın alma gücünden kaynaklandığını görüyoruz. Bizim yatırımlarımız da bu büyümeden, artan gelirden faydalanan sektörlere oldu. Sağlık, eğitim, perakende gibi tüketiciye değen, hizmet veren sektörlerinde lider diyebileceğimiz şirketlere odaklanacağız. Tüketiciye değen her şeyle ilgileniyoruz. Bundan sonra da örneğin gıda çok yatırım yapmak istediğimiz bir sektör, aynı şekilde perakende yakından izlediğimiz bir sektör."

Deldağ, şu anda ciddi anlamda mesafe kaydettikleri, anlaşma yoluna girdikleri bir şirket olmadığını ancak baktıkları, fikir alışverişinde bulundukları çok sayıda şirket olduğunu da söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.