Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 3.5, borç verme faizini ise yüzde 7.5'te bıraktı

A+A-

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, beklendiği gibi faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Borçlanma faizi yüzde 3,5, borç verme faizi yüzde 7,5'de bırakıldı. Politika faizi olan bir haftalık borçlanma faizi ise yüzde 4,5'de kaldı.

The Wall Street Journal'ın anketine katılan 8 ekonomist faizlerde değişikliğe gidilmesini beklemiyordu. Buna karşın, 4 ekonomist yabancı para zorunlu karşılıklarda 50-100 baz puan indirim yapılmasını bekliyordu.
Karar sonrası yapılan açıklamada yurt içi talepte ve ihracatta ılımlı büyümenin sürdüğü, cari işlemlerdeki olumlu seyrin sürdüğü belirtildi. Enflasyonda düşüşün devam etmesinin beklendiği ancak kur artışı nedeniyle çekirdek enflasyonun bir süre beklentilerin üzerinde seyredeği kaydedildi.

Merkez Bankası, önceki açıklamalarından farklı olarak Türk Lirası likiditesinde öngörülebilirliğin artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca, enflasyonun orta vadeli hedeflerle uyumlu seyredene kadar gerekli görüldüğü sıklıkta ek parasal sıkılaştırma uygulanacağını kaydedildi.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 27 Ağustos'ta verdiği bir röportajda dolar kurunun yılsonunda 1.92'nin seviyesinin altına kalması konusunda rahat olduklarını belirtmişti. Aynı konuşmada faiz oranlarının yılsonuna kadar faizde alt ve üst sınırların yüzde 6,75-7,75 olacağını belirtmişti.

Burgan Yatırım Başekonomsiti Haluk Bürümcekçi, Banka'nın faizleri sabitlemesinin kur oynaklığı anlamına geldiğini belirterek, "Bu riskli duruşa karşı Banka'nın en önemli dayanağı, piyasanın aşırı tepki verdiği yönündeydi. Aşırı tepkinin ortalamalara tekrara yakınsaması beklentisi ve Fed'in yarın gerçekleşecek toplantıda para politikasına netlik getirerek piyasalarda bir rahatlama sağlayacağıydı. Bu duruş, Fed toplantısı öncesi işe yaramış görünüyor" dedi. Bürümcekçi yine de bu duruşun bir ara dönem çözümü olduğunu, zamanla hiç bir aracın dışlanmayacağı bir pozisyona geri döneleceğini sözlerine ekledi.

Merkez Bankası bu yıl politika faizi 50 baz puan indirerek yüzde 4,5'e çekti. Buna karşın politika faizinin üst bandını ise Temmuz ve Ağustos'taki toplantılarda toplam 125 baz puan artırdı.

Karar sonrasında dolar/TL kuru 2,003'den 2,01'e çıktı. Gösterge tahvil faizi ise yüzde 8,92'ye kadar yükseldi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.