Merkez Bankası ilk FED önlemini aldı

Merkez Bankası ilk FED önlemini aldı

Merkez Bankası ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan gecelik faiz oranını yüzde 0,49'a çıkardı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uygulanan gecelik faiz oranını yüzde 0,49'a çıkardı. Banka 28 Eylül tarihinden bu yana faiz oranını yüzde 0,24 olarak uyguluyordu. Uygulanacak faiz oranı değişen küresel ve yerel finansal piyasa koşulları çerçevesinde günlük olarak belirleniyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz hafta yaptığı sunumda Fed'in faiz artırımı kararı almasıyla birlikte döviz zorunlu karşılıklara ilişkin Merkez Bankası'nın değişikliğe gidebileceğini söylemişti.

Kararın anlamı

Merkez Bankası şayet zorunlu karşılık oranını düşürürse bankalar ucuz maliyetli kredi kullanma imkanına sahip oluyor. Ancak tam tersi olur ise kredi kullanma imkânları daralıyor. Zorunlu karşılığın düşmesi ile birlikte de Merkez Bankası'nda tutulan döviz rezervinde düşüş yaşanıyor.

Bir diğer hareketinde ise Merkez Bankası yabancı para cinsinden zorunlu karşılık oranlarını artırarak kendi rezervlerini artırabiliyor ve dolar kurundaki yükselişin de bu sayede önüne 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.