Merkez Bankası'na üst düzey 2 destek

Merkez Bankası'na üst düzey 2 destek

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan, son dönemde hükümetin eleştirilerine hedef olan MB'yi destekler açıklamalar geldi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan, son dönemde hükümetin eleştirilerine hedef olan MB'yi destekler açıklamalar geldi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bugün yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası'nda gayet yetkin bir ekibimiz var, ekibimize güveniyoruz... Doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inanıyoruz" diyerek uzun süredir kur ve faiz üzerinden Merkez Bankası'na yönelik devam eden eleştiriler karşısındaki suskunluğunu bozdu.  

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan G20 Maliye Bakanları Toplantısı'nda, merkez bankası'nın görevlerinin yasalar ile çok net şekilde belirlendiğini, Merkez Bankası'ndaki yetkin ekibe güvendiklerini belirterek, doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inandığını söyledi. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Merkez Bankası'na yönelik siyasilerin eleştirileri ve faiz kararının sorulması üzerine Babacan, "Merkez Bankası'nda gayet yetkin bir ekibimiz var, ekibimize güveniyoruz... Doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inanıyoruz" dedi.

Merkez Bankası ve benzer uygulamalarda ülkelerin değişik pratikleri olduğunun altını çizen Babacan, Merkez Bankası'nın parti politikası ve seçim manifestosunda durumunun gayet açık olduğunu vurguladı ve "Merkez Bankası'nın görevleri yasalar ile belirlenmiştir ve gayet nettir" dedi. Babacan, "Merkez bankaları ve hükümetler daha fazla iletişim ve etkileşimde bulunabilir, bunda bir sorun yok" dedi.

DOLAR 2.50'Yİ GEÇTİ REKOR KIRDI

Bir açıklama da TOBB Başkanı'ndan

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "TCMB Başkanı Erdem Başçı, küresel kriz sonrasının en başarılı merkez bankası başkanlarından biridir" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen "Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi" konferansında, 2015'in herkes açısından çok özel bir önemi olduğunu ve Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesinden gurur duyduklarını söyledi.

Ülke genelinde 1,5 milyon üyeye sahip olan TOBB'un başkanı olarak, B20 Dönem Başkanı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, küresel iş dünyasının sorunlarını en etkin ve kapsamlı şekilde G20 liderlerine aktarabilmek için eksiksiz bir gündem oluşturduklarını aktardı.

Hisarcıklıoğlu, G20'ye fevkalade bir önem atfettiklerini dile getirerek, çok ilginç bir zamandan geçildiğini, pek çok küresel sorunun gündemde olduğunu, bunların küresel koordinasyonlarla çözülebileceğini ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.