Merkez Bankası'nda 2 aday öne çıkıyor

Merkez Bankası'nda 2 aday öne çıkıyor

Görev süresi 19 Nisan'da dolacak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yerine iki ismin öne çıktığı ileri sürüldü

A+A-

Görev süresi 19 Nisan'da dolacak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yerine iki ismin öne çıktığı ileri sürüldü.  Para Dergisi'nde yer alan habere göre FED'in faiz artırma süreci başlatmasının ardından gündeme gelen tek çeşit faiz söylentilerine "faiz koridorunda sadeleştirme için erken" diyerek son noktayı koyan Başçı'nın koltuğunu koruyup koruyamayacağı merakla bekleniyor.

Ekonomi yönetiminden edinilen bilgiye göre, Başçı'nın yeniden Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması zayıf da olsa ihtimal dahilinde. Başçı, daha önce yeniden bu göreve gelip gelmeyeceği konusundaki soruları yanıtlarken, "Görevden kaçmam demişti.

Ancak Merkez Bankası Başkanlığı'na banka içerisinden bir ismin geçme ihtimalinin güçlü olduğu ifade ediliyor. Bu isimler arasında Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu Üyesi Murat Çetinkaya ile Banka Meclisi ve Para Politikası Kurulu Üyesi Ahmet Faruk Aysan öne çıkıyor. 1976 doğumlu Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu, Çetinkaya, 29 Haziran 2012'den bu yana Merkez Bankası Başkan Yardımcısı.

Ahmet Faruk Aysan ise Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu. University of Maryland College Park'ta yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. 2008 yılında doçent oldu. 3 Kasım 2011'den bu yana Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi, 21 Kasım 2011'den itibaren de TCMB Para Politikası Kurulu Üyesi. Aysan ayrıca London School of Economics and Political Sciences (LSE) European Institute bünyesinde kurulan Contemporary Turkish Studies kürsüsünde TCMB adına danışma kurulu üyeliğini de sürdürüyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.