Merkez Bankası'nın 5 üyesi değişecek

Merkez Bankası'nın 5 üyesi değişecek

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nda Erdem Başçı'nın yanı sıra 4 üyenin daha görev süresi gelecek yıl dolacak

A+A-

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresinin Nisan ayında dolacağı Merkez Bankası'nda gelecek yıl yönetim kadrolarının da büyük ölçüde değişmesi bekleniyor.
Zaman zaman eleştiri konusu olan faiz oranlarını belirleyen 7 kişiden oluşan Para Politikası Kurulu'nda Başçı'nın yan ısıra 4 üyenin daha görev süresi gelecek yıl dolacak. Böylece, PPK'nın 2 üyesi hariç tamamı yenilenebilecek.

Habertürk Gazetesi'nden Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, Başçı'nın görev süresi 19 Nisan 2016'da sona erecek. Hükümet Nisan ayında yapılacak Merkez Bankası Genel Kurulu'nda yeniden atama yapmadığı takdirde, Başçı ile birlikte Merkez Bankası yönetiminde de önemli ölçüde değişikliğe gidilecek. Başçı ile dört başkan yardımcısından oluşan yönetim komitesinde, 5 yıllığına atanan başkan yardımcılarından Turalay Kenç, Necati Şahin ve Mehmet Yörükoğlu'nun görev süresi de gelecek yıl nisan ve haziran aylarında doluyor. Böylece Başçı tekrar atanmazsa yeni seçilecek başkan, birlikte çalışabileceği kendi ekibini oluşturabilecek.
Bu beş kişinin dışında PPK'da ayrıca Banka Meclisi kontejanından Ahmet Faruk Aysanve müşterek kararla atanan Abdullah Yavaş bulunuyor. Aysan'ın görev süresi 1 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek. Görev süresi dolanların yeniden atanmaması durumunda PPK'nın yapısı tamamen değişecek.

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.