Merkez, faizlerdeki volatiliteyi azalmak istiyor

Merkez, faizlerdeki volatiliteyi azalmak istiyor

Para piyasalarında faizlerin oynaklığını azaltmak isteyen Merkez Bankası, temkinli duruşun süreceği mesajını yinelerken faizlerdeki toplam artışın mayıs ayından itibaren 350 baz puan olacağını duyurdu

A+A-

Aylık repo ihalelerini kaldırarak parasal sıkılaştırma için yeni adım atan Merkez Bankası, mayıs ayından itibaren faizlerde toplam 350 baz puanlık sıkılaştırma yapılmış olacağını duyurdu.

Merkez Bankası'nın, bugün ekonomistlerle gerçekleştirdiği toplantıda yapılan sunumda şu mesajlara yer verildi:

"Döviz kurundaki geçmiş volatiliteden dolayı enflasyon bir süre daha hedefin üzerinde kalacak. Fiyatlama davranışları üzerindeki etkilerinin sınırlandırılması için PPK temkinli duruşun güçlendirilmesi ve para piyasası faiz oranlarındaki oynaklığın azaltılmasına karar verdi.

Aylık reponun kaldırılması likidite koşullarını sıkılaştırılacak ve bankalararası para piyasasındaki gecelik faiz oranlarının yüzde 7,75'e yakın seviyelerde oluşmasını sağlayacak.

Aylık reponun kaldırılması sonrası para piyasası faizlerindeki toplam sıkılaşma Mayıs'tan itibaren yaklaşık 350 baz puan olacak, bir yıllık enflasyon beklentilerindeki yükseliş ise 60 baz puan.

Enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruş korunacak."

Kısa vadeli faiz, 24 Temmuz'da yükselmişti

Merkez Bankası, gecelik borç verme oranını 17 Mayıs'ta yüzde 6,50'ye düşürdükten sonra 24 Temmuz'da 75 baz puan artışla 7,25'e yükseltmişti. Banka'nın bir sonraki faiz artışı ağustos ayında 0,50 puan olarak gelmişti. Merkez Bankası'nın gecelik borç verme oranı, 21 Ağustos'tan bu yana yüzde 7,75 seviyesini koruyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.