Merkez'in tavrı faizin tansiyonunu düşürdü

Merkez'in tavrı faizin tansiyonunu düşürdü

Merkez Bankanı Başkanı Erdem Başçı'nın zamanlamasının PPK tarafından belirleneceği ölçülü faiz indirimleri olabileceği yönündeki açıklamasının desteğiyle tahvil/bono piyasasında faizler geriledi

A+A-

Merkez Bankanı Başkanı Erdem Başçı'nın zamanlamasının PPK tarafından belirleneceği ölçülü faiz indirimleri olabileceği yönündeki açıklamasının desteğiyle tahvil/bono piyasasında faizler geriledi.

Başçı, Kayseri'de yaptığı açıklamada "Faiz indirimleri ne zaman başlar bunu PPK belirler ama ileride faiz indirimi yönünde ölçülü adımlar atılabilir; bunun zamanlaması çok önemli" dedi.

Faizleri hızlı artırıp kademli olarak indirmenin daha yararlı bir yaklaşım olduğunu belirten Başçı, "Faiz indiriminin zamanlaması PPK tarafından tartışılacak ama büyük montanlı bir faiz indirimi beklenmemeli" dedi.

Başçı'nın açıklamaları öncesi güne yüzde 10.50 bileşik seviyesinden başlayan 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilde bileşik faiz işlem bazında kademeli olarak yüzde 10.34'e kadar geriledi.

Öte yandan bankacılar, TL ve TL cinsi yatırım araçlarının seçim sonuçlarının ardından başlayan yabancı girişleriyle pozitif ayrışma sürecin bugün de devam ettiğini ve düşüşte bu girişlerin de destek olduğunu belirttiler.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.