Metro'da bir garip atama

Metro'da bir garip atama

Bir süre önce Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinden istifa eden Abdulkerim Emek, Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO'su oldu. Emek, Metro’nun sahibi Galip Öztürk’le birlikte örgüt suçlaması ile yargıla

A+A-

Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevinden bir süre önce istifa eden Abdulkerim Emek, Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO'su oldu. Metro tarafından bugün KAP’a gönderilen açıklamaya göre Emek, 28 Mayıs itibarıyla görevine başladı.

Emek, SPK kurul üyeliği ve 2. Başkanlığı görevini yürütürken Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı’na atanmış, atamanın hakkındaki bazı iddialar üzerine gerçekleştiği ileri sürülmüştü. Müsteşar yardımcılığı sırasında, Metro Holding’in sahibi Galip Öztürk hakkında çıkar amaçlı suç örgütü kurma suçlamasıyla 55 yıldan 155 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada Emek’in de SPK üye ve 2. başkanlığı sırasında SPK kararlarını örgüt lehine etkilediği yer almıştı.

Toplam 70 kişinin yargılandığı davada 59 numaralı Emek için çıkar amaçlı örgütün üyesi olmamakla Soruşturma için 3 Mayıs 2013’te şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Emek, "suçsuzum" olduğunu ileri sürmüş ve daha sonra Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya istifasını sunmuştu. Emek'in, "Başbakanlık makamını yıpratmamak amacıyla, hakkımdaki her türlü suçlamadan aklanmadan bu makamda kalmam doğru olmaz" diyerek ayrıldığı belirtilmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.