Milli Piyango 10 yıllığına devredilecek

Milli Piyango 10 yıllığına devredilecek

Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının 10 yıllık lisans devri ve hasılattan pay ihalesi için son teklif verme tarihi 13 Şubat 2014

A+A-

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesi için açılacak ihaleye son teklif verme tarihini 13 Şubat 2014 olarak açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Şans Oyunlarının Lisans Verilmesi Suretiyle Özelleştirilmesi Hakkında İhale İlanı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre karşılığı nakit olmak üzere, planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ait olan piyango, hemen kazan ve sayısal oyunlar ile ilgili mevzuat çerçevesinde izin verilebilecek olan benzer şans oyunlarının lisansı, topluca verilmek suretiyle özelleştirilecek.
Şans oyunlarının lisansını 10 yıllığına devredecek özelleştirme ihalesinde ön yeterlilik için son başvuru tarihi 30 Ocak 2014, geçici teminat tutarı 10 milyon dolar olarak belirlendi. İhalede 10 yıllık lisansın yanı sıra, gelirden verilecek pay ise yıllık hasılatın yüzde 25'i ve satış geliri dışındaki gelirin yüzde 28'i olacak.
İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. Gerçek kişiler veya yatırım fonları, ortak girişim grubu ortağı olarak katılabilecekler.

İlk ihale iptal edilmişti

İkinci kez düzenlenecek ihaleye, aralarında Turkcell'in de bulunduğu telekomünikasyon sektöründen yerli ve Uzakdoğulu şirketler ile bir önceki ihale katılımcılarının yanı sıra, son yıllarda sektör farkı gözetmeksizin ÖİB ihalelerinde yer alan yerli grupların da ilgi göstermesi, yabancı yatırımcı ilgisinin sınırlı olabileceği değerlendiriliyor.
İlk olarak 2009'da gerçekleştirilen ancak iptal edilen ihaleye, Şans Oyunları Yatırım Holding (Turkcell ) ve DAF (Doğuş Holding/Alarko Holding /Fina Holding) Yunan OPAP grupları katılmıştı.

Bünyesinde milli piyango, hemen-kazan, sayısal loto, şans topu, on numara ve süper loto oyunlarını barındıran Milli Piyango İdaresi, 2008-2012 yıllarında vergiler dahil milli piyangodan 2.236 milyar lira, hemen-kazandan 623 milyon lira ve sayısal oyunlardan (sayısal loto, şans topu, on numara, süper loto) 6.814 milyar lira olmak üzere toplam 9.674 milyar lira satış geliri elde etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.