MNG, Fildişi'nde santral kuracak

MNG, Fildişi'nde santral kuracak

MNG Holding Fildişi Sahili'nde hidroelektrik santral yapımı için görüşüyor. Santrallerin inşaa bedeli 1.9 milyar dolar düzeyinde

A+A-

MNG Holding Fildişi Sahili'nde hidroelektrik santral yapımı için görüşüyor.. MNG Holding CEO'su Mehmet Nazif Günal ve Fildişi Sahili Enerji Bakanı Adama Toungara, MNG Holding'in bu ülkenin batısında hidroelektrik santralleri inşa etmesi için 1.9 milyar dolar tutarında anlaşmaya ilişkin görüşmelerin ileri aşamada olduğunu söylediler.

Fildişi Sahili 10 yıl süren siyasi sorunların ardından hızla büyüyen ekonomisini desteklemek için enerji altyapısına büyük yatırım yapıyor.

Hükümetle Sassandra Nehri üzerine üç baraj yapımı için görüşme halinde olan MNG'nin CEO'su Günal, Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan ile görüştü.

Günal daha sonra yaptığı açıklamada "Proje 540 megawatt kapasitesinde. Projenin üç baraj için maliyeti 1.9 milyar dolar civarında. Öncelikle hükümet ile anlaşma sağlamamız gerekiyor. Anlaşma imzalanırsa inşaat dört yıl sürecek" dedi.

Toungara ise hidroelektrik santrallerin MNG'ye ait olacağını ve MNG'nin üretilen enerjiyi ulusal iletim şirketine satacağını belirterek, "Proje tamamen özel, hükümet tek kuruş harcamayacak" dedi.

Görüşmelerin elektriğin satın alınacağı fiyat üzerinde odaklandığını belirten Toungara, "Anlaşmanın imzalanması için son aşamalardayız" şeklinde konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.