Moody's bankalara kırık not verdi

Moody's bankalara kırık not verdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 11 banka hakkında Mart ayında başlattığı gözden geçirmeyi tamamlayarak, bankacılık sektöründe zorlaşan koşullar nedeniyle bazılarının kredi notlarını indirdi.

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 11 banka hakkında Mart ayında başlattığı gözden geçirmeyi tamamlayarak, bankacılık sektöründe zorlaşan koşullar nedeniyle bazılarının kredi notlarını indirdi.

Bankaları ülkelere kıyasla farklı bir yöntemle değerlendiren Moody's, bankaların kredi notlarını oluştururken hem bankanın mali güç notuna (BFRS) hem de destekleyici faktör olarak tanımladığı mevduat ve borçlanma notlarına bakıyor.

Türk bankalarını olası bir not indirimi için Mart ayında gözden geçirmeye alan Moody's tarafından dün yayımlanan raporda, bankaların gelecek 12-18 aylık dönemde, "ekonomik büyümede yavaşlama, artan fonlama maliyetleri ve bankaları etkileyen belirsizlik ortamı" nedeniyle giderek sıkılaşacak koşullar altında faaliyet gösterecekleri belirtildi.

Bu nedenlerle bankaların aktif kalitesi ve kârlılıklarının zayıflayacağına ve likiditenin sıkılaşacağına dikkat çeken Moody's, bankacılık sektöründe büyümenin giderek daha fazla piyasadan sağlanacak fonlamaya bağlı olacağını belirterek, "Bu durum da bankaların yatırımcı güveni ve toptan pazar dinamiklerine olan hassasiyetini artıracaktır" denildi. Moody's Nisan ayında Türkiye'nin kredi notunu Baa3 olarak teyit etmiş, ancak kredi notu görünümünü "durağandan" "negatife" çekmişti. Moody's raporda Nisan ayında yüzde 3 olarak açıklanan 2015 yılı GSYH büyüme tahminini de yüzde 2.9'a revize edildi. Moody's bu yıl için yüzde 2.5 olan büyüme tahminini ise korudu.

Moody's ayrıca bankalara sistemik devlet desteğinin daha maliyetli hale gelmesini gerekçe göstererek bazı bankaların uzun vadeli mevduat notlarını ve borçlanma notlarını da düşürdü. Bankaların yükümlülüklerinin GSYH'den hızlı artmaya devam etmesi nedeniyle devletin bankalara sağlayacağı desteğin giderek daha maliyetli olacağı belirtilen raporda, "Bu durum da (destek gereken hallerde) uygulanacak politikaların öngörülebilirliğini azaltmaktadır" denildi.

Moody's raporunda Akbank, Asya Katılım Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası'nın kredi notu değerlendirildi. Moody's Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi dışında tüm bankaların BFSR notunu indirirken, Ziraat Bankası, Şekerbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi'nin not görünümlerini "negatif", diğer bankalarınkini "durağan" olarak belirledi. Moody's Akbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası ve Vakıfbank'ın uzun vadeli döviz cinsi borçlanma notunu bir kademe indirerek Baa3'e düşürdü, Yapı Kredi'nin notunu Baa3'te tuttu.

Moody's Bank Asya, Denizbank ve Şekerbank'ın uzun vadeli döviz cinsi mevduat notunu bir kademe indirirken, diğer bankaların notlarını Baa3'te tuttu. Denizbank'ın not görünümünü "durağan", diğer tüm bankaların görünümünü "negatif" olarak belirledi.

 BFRSUzun vadeli borçlanmaMevduat notu
 EskiYeniGörünümEskiYeniGörünümEskiYeniGörünüm
===============================================================================
AkbankD+(baa3)D+(ba1)DurağanBaa2Baa3NegatifBaa3Baa3Negatif
Bank AsyaD(ba2)D-(ba3)Durağan---------Ba1Ba2Negatif
DenizbankD+(ba1)D-(ba3)Durağan---------Baa3Ba1Durağan
ŞekerbankD(ba2)D-(ba3)Negatif---------Ba1Ba2Negatif
ZiraatD+(ba1)D+(ba1)Negatif---------Baa3Baa3Negatif
TEBD+(ba1)D(ba2)Durağan---------Baa3Baa3Negatif
GarantiD+(baa3)D+(ba1)DurağanBaa2Baa3NegatifBaa3Baa3Negatif
HalkbankD+(baa3)D+(ba1)DurağanBaa2Baa3NegatifBaa3Baa3Negatif
İş BankasıD+(baa3)D+(ba1)DurağanBaa2Baa3NegatifBaa3Baa3Negatif
VakıfbankD+(ba1)D+(ba1)NegatifBaa2Baa3NegatifBaa3Baa3Negatif
Yapı KrediD+(ba1)D+(ba1)NegatifBaa3Baa3NegatifBaa3Baa3Negatif

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.