Moody's Çin'in görünümünü değiştirdi

Moody's Çin'in görünümünü değiştirdi

Moody's Investors Service, Çin'in kamu borcu için görünümü 'durağan'dan 'negatif'e indirdi.

A+A-

Moody's Investors Service, Çin'in kamu borcu için görünümü 'durağan'dan 'negatif'e indirdi. Moody's görünümü düşürmesine neden olarak otoritelerin ekonomik reformları uygulama kapasitelerine ilişkin belirsizliği, artan kamu borcunu ve azalan rezervleri işaret etti. 

Moody's yaptığı açıklamada, "Güvenilir ve etkin reformlar olmadığı takdirde Çin'in GSYH büyümesi, yüksek borç yükünün
işletmelerin yatırımlarını bastırması ve demografik gelişmeler nedeniyle, kayda değer şekilde yavaşlar. Kamu borvu hali hazırda beklediğimizde daha keskin şekilde artar" değerlendirmesine yer verdi.

Moody's görümünün düşürülmesinde Çin'in mali gücünün düşmeye devam edeceği beklentilerini ve döviz rezervlerinin 18 ayda 762 milyar dolar azalmasını yarattığı endişeleri de yansıttığını vurguladı.

Moody's Çin'in kredi notunu ise Aa3 olarak koruren, sürdürülebilir büyümenin desteklenmesi için ihtiyaç duyulan reformlarda yavaşlama görmesi halinde notu düşürebileceği uyarısında da bulundu.
 

Etiketler : , , , , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.