NYT: ABD ile görüşmeler iptal edildi

NYT: ABD ile görüşmeler iptal edildi

New York Times'ta yer alan habere göre, geçen hafta ABD'li Türk diplomatlar arasında yapılacak kriz görüşmesi iptal edildi

A+A-

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ardından Türkiye ile ABD arasında yaşanan sıkıntılar, New York Times gazetesinde geniş bir haber analizinde ele alındı. Türkiye ile ABD arasındaki “güvensizlik arttığını” savunan gazete, geçen hafta krizi görüşmek üzere Türk ve ABD’li diplomatlar arasında planlanan bir görüşmenin “karşılıklı kuşkular” nedeniyle “iptal edildiği”ni öne sürdü.

New York Times, “ABD ile Türkiye arasında artan güvensizlik kamuoyu önünde sergileniyor” başlığını kullandığı İstanbul kaynaklı haber analizinde “Son yıllarda krizler üzerine biraraya gelmek, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkide ayrıcı bir özellik olmuştu” dedikten sonra şunları yazdı: “Bu nedenle ki geçen hafta Türk ile Amerikalı diplomatlar arasında planlanan bir toplantının bir istişareden çok bir pusuya benzediği için iptal edilmesi, azalan güvenin özellikle rahatsız edici bir işareti oldu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakın çevre ile ilgili bir yolsuzluk soruşturması hızla yoğunlaşıyordu ve Amerikan ve Türk yetkilileriyle yapılan mülakatlara göre, haftanın sonuna doğru Türk Dışişleri Bakanlığı, krizi görüşmek için bir aracı yoluyla Amerikan Büyükelçisi Francis Ricciardone ile bir toplantı talep etti.”  NYT, Amerikan diplomatlarının günlerce özel sohbetlerde “Türklerin dikkati başka yollara çekmek için soruşturmanın yabancı bir komplo olarak göstermeden kaçınmalarını yalvardıkları” ancak Cumartesi günü planlanan toplantıdan önce hükümet yanlısı gazetelerin Ricciardone ile ilgili haberleri yayımladıklarını da yazıyor.

Kuşku ağır bastı

Bunun ardından Başbakan Erdoğan’ın Ricciardone’nun sınır dışı edilebileceğini “ima eden” konuşmalar yaptığını kaydeden gazete, “Karşılıklı kuşku ağır bastı ve Amerikalılar, toplantıyı iptal ettiler” diye yazıyor.
Halbuki sadece iki yıl önce Başbakan Erdoğan’ın Başkan Obama’nın İngiltere Başbakanı David Cameron’un dışında en çok görüştüğü dünya lideri olduğu belirtildiğini anımsatıldıktan sonra son dönemde iki ülkenin dış politikalarının farklılaştığı, son günlerde yaşananların ise “derinleşen güvensizliğin son işareti olarak görüldüğü” kaydediliyor.
NYT, bu çerçevede, Mısır, Suriye, Irak, Türkiye’nin Çin’den füze sistemi alımına ilişkin görüş ayrılıklarına değinen gazete, buna ek olarak Başbakan Erdoğan’ın ilk baharda Gezi gösterileri ve son olarak da yolsuzluk soruşturmasına ilişkin krizleri ABD’ye bağladığına dikkat çekiyor.

Erdoğan yeniden değerlendiriliyor

Haberde ayrıca ABD’nin başlıca düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nin Türkiye uzmanı Steven Cook’un Halkbank’ın iki başkent arasında sorun oluşturduğu yönündeki görüşleri de aktarılıyor. Halkbank’a ilişkin soruşturmanın “Gülencilerin ABD’ye Erdoğan’ı güvenilir bir ortak olmadığını kanıtlama çabasının bir parçası olabilir” iddiasında da bulunan Cook, Washington’da Türk yetkililerinin kriz dönemlerinde “komplo” teorilerine sarıldıkları yönünde bir anlayış olsa da “bazı Amerikan politika belirleyicileri arasında ‘Erdoğan ve mizacına ilişkin bir yeniden değerlendirmenin olduğunu” da öne sürdü. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.