Obama Putin ile Kırım'ı görüştü

Obama Putin ile Kırım'ı görüştü

Obama Putin ile yaptığı görüşmede, Ukrayna Anayasasını ihlal eden ve Rus askeri müdahalesinin baskısı altında düzenlenen Kırım referandumunun ABD ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını vurguladı

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefon görüşmesinde, Kırım'daki referandumun ABD ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını söylediği bildirildi.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, "Başkan Obama, bugün öğleden sonra Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüştü. Başkan Obama, Ukrayna Anayasasını ihlal eden ve Rus askeri müdahalesinin baskısı altında düzenlenen Kırım referandumunun ABD ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını vurguladı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre Obama görüşmede, Rusya'nın eylemlerinin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve Avrupalı ortaklarla koordinasyon halinde, eylemlerinden dolayı Rusya üzerinde ilave bedeller uygulamaya hazır olduklarını vurguladı.

Obama, hem Rusya hem de Ukrayna halkının çıkarlarını ele alacak şekilde bu krizi diplomatik olarak çözmek için açık bir yolun hala bulunduğunun altını çizdi.

Ukrayna hükümetinin, baharda seçimlere hazırlanarak ve anayasal reforma girişerek, krizin yatıştırılmasına imkan tanıyacak somut adımlar atmaya devam ettiğini bildiren Obama, Rusya'dan, herhangi bir grubun şiddet eylemlerinin önlenmesine yardımcı olmak üzere uluslararası gözlemcilerin derhal konuşlandırılmasına destek vermesini istedi.

Beyaz Saray açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Başkan Obama, diplomatik bir çözümün, Rus askeri güçleri Ukrayna topraklarını istila etmeyi sürdürdüğü müddetçe mümkün olamayacağını ve büyük ölçekli Rus askeri tatbikatlarının gerilimi sadece daha da alevlendireceğini yineledi. Başkan Obama, (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, krize diplomatik bir çözüm bulunması için (Rusya) Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna hükümetiyle birlikte çalışmaya hazır olmaya devam ettiğini belirtti."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.