OECD ekonomik büyüme için iyimser

OECD ekonomik büyüme için iyimser

OECD, Türkiye'nin bu yıl yüzde 3,6 oranında büyümesini bekliyor. Gelişen piyasa ekonomilerindeki zayıf beklentiler nedeniyle küresel büyüme beklentilerini düşüren Örgüt, ABD ve FED politikalarından kaynaklanan belirsizliğe dikkat çekti

A+A-

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin bu yılki gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme beklentisini yüzde 3,1'den 3,6'ya yükseltti.

OECD, bugün yayımladığı Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye için yüzde 4,6 olarak açıkladığı 2014 büyüme beklentisini yüzde 3,8'e düşürdü. OECD'nin Türkiye'ye ilişkin 2015 büyüme beklentisi ise yüzde 4,1 oldu.

OECD küresel ekonomi büyüme beklentilerini 2013 için yüzde 2,7, 2014 için yüzde 3,6 olarak açıkladı. Euro bölgesi için 2014 yılına ilişkin büyüme beklentisini yüzde 1,1'den 1'e düşüren Örgüt, ABD'nin gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 2,8'den 2,9'a yükseltti.
Raporda, "ABD büyük ölçekli tahvil alımlarını aşamalı olarak azaltmalı" denildi ve borç tavanı meselesinin yeniden gündeme gelmesinin belirsizliklerin sürmesine neden olacağı uyarısı yapıldı. OECD, ECB'nin ise deflasyonla mücadeleye hazır olması gerektiğine dikkat çekti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.